20 Օգոստոս 2012 - 15:39 AMT
Ավիավթարը տեղի է ունեցել կիրակի օրը Հարավային Քորդոֆան նահանգի Թալոդի քաղաքի շրջանում: Ան-26 օդանավը, որը պատկանում է «Ալֆա-1» սուդանյան մասնավոր ընկերությանը, օգոստոսի 19-ին վթարի է ենթարկվել Թալոդիի օդանավակայանում վայրէջք կատարելիս: «Սուդանում Ռուսաստանի դեսպանատան տվյալներով, զոհվածների թվում են օդանավի անձնակազմի անդամներ, այդ թվում` ՌԴ քաղաքացի Գ.Վ. Սեմյոնովը, ինչպես նաև Հայսատանի և Տաջիկստանի քաղաքացիներ»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում, որը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում:
Ըստ ռուսական արտաքին գերատեսչության տվյալների, «ավիավթարի հետևանքով զոհ է դարձել 31 մարդ, այդ թվում` Սուդանի Հանրապետության կրոնական հարցերով նախարար Գ. Ալ-Սադիկը, սպորտի և երիտասարդության հարցերով պետական նախարար Մ. Տուտուն, տուրիզիմի պետական նախարար Ի. Դաֆալլան, քաղաքական և ռազմական շրջանների մի շարք ներկայացուցիչներ »,-հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ինչպես նախօրեին հայտարարել էր սուդանյան տեղեկատվության նախարար Ահմեդ Բիլալ Ասմանը, որի խոսքը մեջբերել է Սինհուա գործակալությունը, օդանավը տեղափոխում էր կառավարական պատվիրակությանը, որի ղեկավարն էր մատակարարման և ապահովման նախարար Հազի ալ-Սադիկոմը: Օդանավում եղել է 31 մարդ, այդ թվում` անձնակազմի 5 անդամներ: «Օդանավի ղեկավարը ռուս էր. բոլորը զոհվել են»,-ասել է Վիդակասը:
Հայաստանի ԱԳՆ-ում ավիավթարում ՀՀ քաղաքացու զոհվելու մասին ինֆորմացիան տվյալ պահին ճշտվում է, հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:

20 Август 2012 - 15:23 AMT
Авиакатастрофа произошла в воскресенье в горах в районе города Талоди в штате Южный Кордофан. Самолет Ан-26, принадлежащий частной суданской авиакомпании "Альфа-1", потерпел крушение 19 августа при заходе на посадку в аэропорт Талоди. "По информации посольства России в Судане, среди погибших – члены экипажа самолета, включая гражданина Российской Федерации Г.В.Семенова, а также граждане Армении и Таджикистана", – говорится в сообщении МИД РФ, опубликованном на сайте ведомства.
По данным российского внешнеполитического ведомства, "жертвами авиакатастрофы стал 31 человек, в том числе министр по делам религии и вакуфов Республики Судан Г.Аль-Садик, государственный министр по делам молодежи и спорта М.Туту, государственный министр по туризму И.Дафалла, ряд представителей политических и военных кругов страны", сообщает РИА Новости.
Как сообщил накануне суданский министр информации Ахмед Билаль Асман, слова которого привело агентство Синьхуа, самолет перевозил правительственную делегацию во главе с министром снабжения и обеспечения Гази аль-Садиком. На борту находился 31 человек, в том числе пять членов экипажа. "Командир корабля – россиянин. Все (находившиеся на борту) погибли", – сказал Видакас.
В МИД Армении информацию о гибели в авиакатастрофе гражданина РА на данный момент уточняют, сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net.