25 Օգոստոս 2012 - 09:48 AMT
Թեհրանի Չմիանալու շարժման գագաթնաժողովի մասնակիցները կայցելեն իրանական միջուկային օբյեկտներ, հաղորդել է Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Ակբար Սալեհին:
Ինչպես հաղորդում է MEHR գործակալությունը, այսօր խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ Սալեհին ելույթ է ունեցել զեկույցով` կապված կայանալիք գագաթնաժողովի աշխատանքների հետ:
Ըստ Սալեհիի, գագաթնաժողովի մասնակիցները, բացի միջուկային օբյեկտներից, կկարողանան ծանոթանալ Իրանի արդյունաբերական ձեռնարկություններին, լինել ուխտագնացության կենտրոններում, նրանց նաև կներկայացվեն ռազմական ոլորտում Իրանի վերջին նվաճումները:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը, Չմիանալու շարժման նիստին կմասնակցի նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Չմիանալու շարժումը պաշտոնապես ստեղծվել է 25 պետությունների կողմից 1961թ սեպտեմբերին կայացած Բելգրադի կոնֆերանսում:

Участники тегеранского саммита Движения неприсоединения посетят иранские ядерные объекты, сообщил министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи.
Как передает агентство MEHR, сегодня на внеочередном заседании комиссии парламента по внешней политике и безопасности Салехи выступил с отчетом о проделанной в связи с предстоящим саммитом работе.
По словам Салехи, участники саммита, помимо ядерных объектов, смогут ознакомиться с промышленными предприятиями Ирана, побывать в центрах паломничества, им также будут продемонстрированы последние достижения Ирана в военной сфере.
Как сообщил ранее посол РА в Иране Григор Аракелян, в заседании Движения неприсоединения примет участие и президент Армении Серж Саргсян.
ДН – международная организация, объединяющая 118 государств на принципах неучастия в военных блоках.
Движение неприсоединения официально было создано 25 государствами на Белградской конференции в сентябре 1961 года. Созданию Движения предшествовали Бандунгская (Индонезия) конференция 1955 года и трехсторонние консультации Иосипа Броз Тито, Гамаля Абдель Насера и Джавахарлала Неру в 1956 году.