Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները կազմել են 505,6 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը՝ 516,7 մլրդ դրամ, ընդ որում պետբյուջեի պակասուրդը այդ շրջանում կազմել է 11 մլրդ դրամ: Այդ մասին օգոստոսի 29-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է Հայաստանի գլխավոր գանձապետ, ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: «Կարևոր է եկամուտների աճի դինամիկան, 2012թ. հունվար-հուլիսին մենք հավաքել ենք 23 մլրդ դրամով ավելի, քան 2011թ. նախորդ շրջանի համեմատ»,-ասել է նա:
Ընդ որում, նա ուշադրություն է դարձրել, որ այս ցուցանիշում զգալի տեսակարար կշիռ ունեն հարկային եկամուտները, պետտուրքերն ու պարտադիր սոցվճարները: «2012թ. հունվար-հուլիսին բյուջե են մուտքագրվել է 31,7 մլրդ դրամով ավելի հարկային եկամուտներ՝ 2011թ. նախորդ շրջանի համեմատ, փաստացի ցուցանիշը կազմել է 476,7 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ»,-ասել է նա: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի 2012թ. պետբյուջեով նախատեսվում էր հարկային եկամուտների աճ 101 մլրդ դրամով:
Նա հավելել է նաև, որ հաշվետու շրջանում Հայաստանի պետբյուջեում 10 մլրդ դրամով կրճատվել են մուտքերը պաշտոնական դրամաշնորհներից:
Ըստ նրա, պետական բյուջեի եկամուտների 94,3 տոկոսը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի ու պարտադիր սոցիալական ապահավության վճարների հաշվին, 5,3 տոկոսը ձևավորվել է այլ եկամուտների, իսկ 0,4 տոկոսը՝ պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
Ինչ վերաբերում է ծախսերին, ապա ինչպես նշել է Ատոմ Ջանջուղազյանը, դրանք ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսներին աճել են 4,9 տոկոսով կամ 23,9 մլրդ դրամով 2011թ. նույն շրջանի համեմատ: «Մոտ 93 տոկոսը կամ 480 մլրդ դրամը կազմում են ընթացիկ ծախսերը»,-հավելել է նա:
Խոսելով Հայաստանի պետբյուջեի պակասուրդի մասին՝ երկրի գլխավոր գանձապահն ասել է, որ արտաքին ֆինանասավորումը կազմել է 30,4 մլրդ դրամ, իսկ ներքին ֆինանսավորումը՝ 19,4 մլրդ դրամ:

29 Август 2012 - 11:47 AMT
Доходы госбюджета Армении за январь-июль 2012 года составили 505,6 млрд драмов, а расходы – 516,7 млрд драмов, при этом дефицит госбюджета за этот период составил порядка 11 млрд драмов. Об этом на брифинге 29 августа сообщил главный казначей Армении, заместитель министра финансов Атом Джанджугазян. «Важна динамика роста доходов, когда в за январь-июль 2012 года мы собрали на 23 млрд драмов больше по сравнению с аналогичным периодом 2011 года», – отметил он.
При этом он обратил внимание на то, что значительный удельный вес в этом показателе приходиться на налоговые доходы, госпошлины и обязательный соцвыплаты. «В январе-июле 2012 года было собрано на 31,7 млрд драмов больше налоговых доходов по сравнению с аналогичным периодом 2011 года, фактический показатель составил 476,7 млрд драмов», – сказал он. Надо напомнить, что госбюджетом Армении на 2012 год запланировано собрать на 101 млрд драмов больше налоговых поступлений.
В связи с этим он добавил, что в госбюджет Армении сократились поступления официальных грантов за отчетный период на 10 млрд драмов.
Таким образом, по его словам, из госдоходов в размере 505,6 млрд драмов 94,3% было сформировано за счет налоговых поступлений, госпошлин и обязательных соцвыплат, 5,3% составили иные доходы, а на долю официальных грантов пришлось 0,4%.
Что же касается расходов госбюджета Армении, то, как отметил Атом Джанджугазян, они выросли за первые семь месяцев текущего года на 4,9% или на 23,9 млрд драмов по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. «Порядка 93% или 480 млрд драмов – это текущие расходов», добавил он.
Говоря о дефиците госбюджета Армении, главный казначей страны сказал, что его финансирование за отчетный период было осуществлено за счет внешних ресурсов в размере 30,4 млрд драмов, а из внутренних ресурсов финансирование имеет отрицательный показатель в размере 19.4 млрд драмов.