30 Օգոստոս 2012 - 14:30 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի և Դոնեցկի «Շախտյորի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը hotsport.ua-ին տված հարցազրույցում կիսվել է իր ակնկալիքներով «հանքափորների» մշտական մրցակից Կիևի «Դինամոյի» հետ կարևոր խաղից առաջ: «Ոչ մի առանձնահատուկ բան մեր նախապատրաստման մեջ այդ խաղին չկա: Մենք գիտենք, որ «Դինամոն» է մեր հիմնական մրցակիցը առաջնության առաջին տեղի համար պայքարում, սակայն ոչ մի դիսկոմֆորտ այդ խաղից առաջ «Շախտյորի» անդամները չեն զգում»,-հայտարարել է նա:
Մխիթարյանը նաև պատմել է, թե ինչպես է իրեն հաջողվում հանգստություն պահպանել նման սկզբունքային խաղերում: «Նման դերբիները միշտ շատ զգացմունքային են լինում, սակայն մենք չպետք է ենթարկվենք սադրանքների: Անձամբ ես հաղթահարում եմ դա, կարծում եմ, բոլորս էլ մարդ ենք, բոլորի մոտ ինչ-որ բան կարող է չստացվել: Պետք չէ ավելորդ անգամ կենտրոնանալ անհաջողության վրա, պետք է «սառը գլխով» առաջ գնալ և ամեն ինչ կստացվի: Ես գերադասում եմ հարգել մրցակցին դաշտում, ոչ թե բռունցք ճոճել, որպեսզի քո թիմը փոքրամասնության մեջ մնա»,-ասել է նա:
Ըստ Մխիթարյանի, նա չգիտի, թե ինչպես կանդրադառնա «Դինամոյի» վրա ծանր խաղը «Բորուսիայի» հետ Չեմպիոնների լիգայում, նա գերադասում է կենտրոնանալ իր թիմի պատրաստության վրա:
Մխիթարյանը նաև շնորհավորել է «Դինամոյի» անդամներին Չեմպիոնների լիգայի խմբային փուլ դուրս գալու առթիվ: Լրագրողի այն հարցին, թե գիտի նա արդյոք, որ նա ընդամենը մեկ գնդակ է պակաս խփել «Դինամոյի» բոլոր խփած գոլերից, Մխիթարյանն ասել է, որ չի հետևում վիճակագրությանը:
Հենրիխ Մխիթարյանը 7 տուրից հետո 11 իրացրած գնդակով միանձնյա գլխավորում է Ուկրաինայի առաջնության ռմբարկուների մրցավազքը: Նա հավաքել է երկրպագուների ձայների 91.78 տոկոսը:

Полузащитник сборной Армении и донецкого Шахтера Генрих Мхитарян поделился в интервью hotsport.ua своими ожиданиями от принципиального матча с извечными соперником “горняков” киевским “Динамо”. “Ничего особенного в нашей подготовке к этому матчу нет. Мы знаем, что Динамо – наш главный соперник в борьбе за первое место в чемпионате, однако никакого дискомфорта игроки Шахтера перед этой встречей не ощущают”,-заявил он.
Мхитарян также рассказал, как ему удается сохранять спокойствие в таких принципиальных матчах, как с “Динамо”. “Такие дерби всегда бывают очень эмоциональны, однако нам не стоит поддаваться на провокации. Лично я справляюсь с этим, думая о том, что все мы люди и у всех может что-то не получаться. Не стоит лишний раз обращать внимание на неудачи, нужно идти вперед с «холодной головой» и тогда все получится. Я предпочитаю проявлять уважение к сопернику на поле, а не махать кулаками, чтобы твоя команда осталась в меньшинстве”,- отметил он.
По словам лидера “горняков”, он не знает, как скажется на “Динамо” тяжелый матч с мюнхенгладбахской ‘Боруссией” в Лиге чемпионов, а предпочитает концентрироваться на подготовке к матчу своей команды. “Сейчас мы полностью сосредоточены только на своей подготовке к этому матчу, так что об их игровых кондициях я не могу ничего сказать. Шахтер должен выходить и отдаваться полностью игре с Динамо, ведь мы играем на Донбасс Арене, при своих болельщиках и не хотелось бы их огорчать”,- сказал он.
При этом Мхитарян поздравил “динамовцев” с выходом в групповую стадию Лиги чемпионов. На вопрос журналиста, знает ли он о том, что забил лишь на один меньше, чем все “Динамо”, Митарян ответил: “Я не обращаю внимания на статистику. Самое главное для меня – это выходить на поле и помогать команде набирать максимум баллов в каждой игре”.
Генрих Мхитарян с 11 мячами в 7 турах единолично возглавляет гонку бомбардиров чемпионата Украины. В голосовании среди болельщиков “горняков” на звание лучшего игрока “Шахтера” в августе, Мхитарян набрал 91,78%.