Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իրավունք չուներ ստորագրել Հունգարիայից հայրենիք արտահանձնված հայ սպայի մարդասպանին` ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին, ներում շնորհելու մասին հրամանագիրը: Ինչպես Contact.az կայքում գրում է ադրբեջանցի պրոֆեսոր Հանլար Ալիկպերովը, Ադրբեջանի հանրապետության ՔՕ 82.3 հոդվածին համապատասխան, ցմահ ազատազրկումը կարող է փոխարինվել 25 տարի ազատազրկմամբ, բայց ոչ ներումով:
«Ելնելով վերոհիշյալից` Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը ոչ մի պարագայում իրավունք չուներ ներման ակտի միջոցով լիովին ազատություն շնորհել Սաֆարովին և զերծ պահել նրան հետագա անազատությունից: Առավելագույնը, ինչ կարող էր անել երկրի նախագահը, Սաֆարովի ցմահ ազատազրկումը 25 տարի ազատազրկմամբ փոխարինելն էր:
Երկրի նախագահի հրամանագիրը հակասում է Ներման վերաբերյալ 8.4 կետին, որը հաստատվել է 2001թ հուլիսի 18-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով: Ըստ այդմ, ցմահ դատապարտյալների ներման վերաբրյալ հարցը կարող է դիտարկվել միայն վերջիններիս կողմից պատժի նվազագյույնս 10 տարին կրելուց հետո:
Ներման մասին ակտում նշվում է, որ Սաֆարովը դատապարտվել է Բուդապեշտի մայրաքաղաքային դատարանի կողմից 2006թ ապրիլի 13-ին: Հետևապես, ներման պահին նա 10 տարուց պակաս է պատիժը կրել»,-գրում է Հանլար Ալիկպերովը:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев не имел права подписывать указ о помиловании убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, экстрадированного на родину из Венгрии. Как пишет на сайте Contact.az азербайджанский профессор Ханлар Аликперов, в соответствии со статьей 82.3 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, пожизненное лишение свободы в порядке помилования может быть заменено только лишением свободы на срок до двадцати пяти лет.
“Исходя из вышеизложенного, Президент Азербайджанской Республики ни при каких обстоятельствах не вправе был посредством акта о помиловании полностью освободить Р. Сафарова от дальнейшего отбывания наказания. Максимум, что мог сделать глава государства – это заменить Р. Сафарову пожизненное лишение на 25 лет.
Распоряжение главы государства вступает в противоречие и с пунктом 8.4. Положения о помиловании, утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики 18 июля 2001 г., согласно которому вопрос о помиловании осужденных, приговоренных к пожизненному лишению свободы, может быть рассмотрен лишь после отбытия этими осужденными не менее десяти лет срока наказания.
В акте о помиловании указано, что Р. Сафаров был осужден Будапештским столичным судом Венгрии 13 апреля 2006 года. Следовательно, он к моменту своего помилования отбыл менее десяти лет наказания”, – пишет Ханлар Аликперов.