31 Օգոստոս 2012 - 16:01 AMT
Ըստ նախարարության, Ադրբեջանը վստահեցրել է Հունգարիային, որ Սաֆարովի պատժաչափը կմնա անփոփոխ: Իսկ երբ հասկացան, որ Ադրբեջանի տարածքում Սաֆարովի պատժաչափը կփոփոխվի ըստ ադրբեջանական օրենսդրության, արդեն շատ ուշ էր:
PanARMENIAN.Net-ի գրավոր հարցմանը պատասխանելով` նախարարությունը հղել է դատապարտյալների հանձնման մասին Ստրասբուրգի 1983թ կոնվենցիան և նշել, որ կոնվենցիայի մասնակից կողմն իրավունք ունի իր տարածքում դատապարտված անձանց հանձնելու, որպեսզի վերջիններս շարունակեն կրել իրենց պատիժն ընդունող երկրի տարածքում: Ընդունող կողմը կարող է պահպանել կամ փոփոխել պատիժը` ըստ իր երկրում գործող իրավաբանական և վարչական օրենքների:
«Քանի որ Ադրբեջանն ընդունել է կոնվենցիայի պայամնները, Հունգարիայի արդարադատության նախարարությունն այսօր իրականացրել է Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Ադրբեջանին: Ըստ կոնվենցիայի, փոխանցումից հետո դատապարտյալի պատժաչափը որոշվում է նրան ընդունող երկրի օրենսդրությամբ»,-ասվում է նախարարության մեկնաբանությունում:
Նախարարության պատասխանում նաև նշվում է, որ ընդունող կողմը պատժի իրականացման հարցում պետք է սահմանափակվի մեղադրանքի իրավական բնույթով:
Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությունը հավաստիացրել է հունգարական կողմին, որ Սաֆարովի մեղադրանքը պարունակում է այնպիսի հանցակազմ, որն ըստ Ադրբեջանի ՔՕ-ի, ենթական է ցմահ ազատազրկման:
Ցմահ ազատազրկման դատապարտված դատապարտյալները կարող են ներման արժանանալ 25 տարուց ոչ շուտ:
Հունգարիայի արդարադատության նախարարությունն ընդգծել է, որ Բուդապեշտը գործել է համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի:

Министерство юстиции и общественного управления Венгрии прокомментировало экстрадицию Рамиля Сафарова в Азербайджан. Согласно министерству, Азербайджан заверил Венгрию в том, что мера наказания Сафарова не будет изменена. Когда же они поняли, что на территории Азербайджана мера наказания Сафарова будет изменена согласно азербайджанскому законодательству, было уже слишком поздно.
На письменный запрос PanARMENIAN.Net министерство, ссылаясь на страсбургскую конвенцию 1983 года о передаче осужденных лиц (1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons), отметило, что сторона-участник в конвенции имеет право передать человека, осужденного на ее территории, чтобы тот продолжал нести наказание на территории принимающей страны. Принимающая сторона может распоряжаться формой или изменением меры наказания согласно юридическим и административным законам своей страны.
“Так как Азербайджан принял условия конвенции, министерство юстиции и общественного управления Венгрии сегодня осуществило передачу Азербайджану Рамиля Сафарова. Согласно конвенции, после передачи человека мерой наказания определяется законодательством той страны, кому передается осужденный”, – говорится в комментарии министерства.
В ответе министерства также отмечается, что принимающая сторона в вопросе осуществления наказания должна ограничиваться юридическим характером обвинения и мерой наказания обвиняющей стороны.
Министерство юстиции Азербайджана заверило венгерскую сторону в том, что обвинение Сафарова содержит такой состав преступления, который, согласно Уголовному кодексу Азербайджана, наказывается пожизненным заключением.
Преступники, приговоренные к пожизненному заключению, могу быть помилованы не раньше, чем через 25 лет.
Министерство юстиции и общественного управления Венгрии отметило, что Будапешт действовал согласно нормам международного права.