Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հայտարարությունը Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայից Ադրբեջան էքստրադիցիայի մասին, որը 2004թ. Բուդապեշտում կացնահարեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, և որին Բաքուն վերադառնալուն պես ներում շնորհվեց:
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի մամլո քարտուղար Թոմի Վիետտորը մեկնաբանել է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին հանձնելու և նրան ներելու Ադրբեջանի որոշումը: «Նախագահ Բարաք Օբաման լրջորեն մտահոգված է այն հաղորդագրությամբ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անհապաղ ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայից վերդառնալուց անմիջապես հետո: Մենք մեր հիասթափությունն ենք հայտնել Ադրբեջանի իշխանություններին Սաֆարովի վերաբերյալ նրանց որոշման առնչությամբ, որը հակասում է լարվածության նվազեցմանը տարածշրջանում և հաշտեցման հաստատմանը: ԱՄՆ-ն նաև բացատրություններ է ակնկալում Հունգարիայից Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու վերաբերյալ»:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը նույնպես դատապարտել է Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիան ու ներումը: «ԱՄՆ-ն չափազանց մտահոգված է Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշման մասին տեղեկությամբ: Մենք նաև մանրամասն տեղեկատվություն ենք ակնկալում Հունգարիայից Սաֆարովի էքստրադիցիայի մասին»,-հայտարարել է մամլո քարտուղար Պատրիկ Վենտրելը:
ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանը Օբամային հասցեագրված նամակում նշել է, որ «այդ վայրագ սպանության փաստերը հայտնի են: Սա շատ կարևոր է մեր կառավարության համար, որը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ է: Մենք պահանջում ենք անհապաղ կրկին դատապարտել Սաֆարովին ցմահ բանտարկության: ԱՄՆ ուժեղ պատասխանի բացակայությունն այդ անարդարությանը խարխլում է խաղաղության հեռանկարներն ու ոգևորում է մինչև ատամները զինված Ադրբեջանի կառավարությանը, որը դրդում է իր քաղաքացիներին բռնության ու սպառնալիքների»:
Հազարավոր ակտիվիստներ արդեն իսկ արձագանքել են Facebook-ում և www.anca.org. զետեղված ANCA հայտարարությանը: Ակտիվիստները կոչ են անում նախագահ Օբամային դատապարտել Սաֆարովի էքստրադիցիան և իրենց բացասական վերաբերմունքն են հայտնում Հունգարիայի իշխանությունների հանդեպ:

1 Сентябрь 2012 - 09:05 AMT
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) приветствует заявление президента США Барака Обамы против экстрадиции Рамиля Сафарова – убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна на курсах НАТО в Будапеште в 2004 году, и помиловании убийцы со стороны президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В заявлении пресс-секретаря Совета национальной безопасности США Томми Витора отмечается, что «президент Обама глубоко озабочен новостью о помиловании со стороны президента Азербайджана в отношении Рамиля Сафарова, который был экстрадирован из Венгрии. Сафаров признал, что совершил убийство офицера армянской армии Гургена Маргаряна в 2004 году и был приговорен к пожизненному заключению в Венгрии за это бесчеловечное убийство. Мы разочарованы помилованием убийцы со стороны властей Азербайджана. Это противоречит продолжительным усилиям по снижению регионального напряжения и достижению примирения. Соединенные Штаты требуют объяснений от Венгрии относительно решения экстрадировать Сафарова в Азербайджан».
Госдепартамент США также выразил озабоченность действиями властей Венгрии. «Мы выражаем большую тревогу в связи с этим и требуем от Венгрии полных деталей об экстрадиции Сафарова», – заявил заместитель пресс-секретаря Патрик Вентрелл.
Председатель ANCA Кен Хачикян, в письме, направленном президенту Обаме отметил, что «факты этого зверского убийства ясны. Это очень важно для нашего правительства, которое является сопредседателем Минской группы ОБСЕ. Мы требуем немедленного повторного осуждения Сафарова до конца жизни. Отсутствие сильного ответа США на эту несправедливость подрывает перспективы мира и ободряет вооруженное до зубов правительство Азербайджана, которое подстрекает своих граждан к насилию и угрозам».
Тысячи активистов уже отреагировали на заявления ANCA, размещенные в Facebook и www.anca.org. Активисты призывают президента Обаму осудить экстрадицию Сафарова и выражают свое отрицательное отношение к венгерским властям.