Հունգարիայի վրա արժանի մեղադրանքների տարափ է թափվում: Եվ եթե անգամ Բարաք Օբաման է «դժգոհություն հայտնել», ապա սա պետք է ինչ-որ բան նշանակի: Հունգարիային քննդատողների մեջ Հայաստանն այդպես էլ չլսեց Ռուսաստանի ձայնը, որը մշտապես խոսում է «ռազմավարական համագործակցության մասին»… Գու ՞ցե խնդիրն այն է, որ արտահանձնման գործընթացում որպես միջնորդ է հանդես եկել Վլադիմիր Պուտինի ընկերներից մեկը:
Հունգարիայի քաղաքական գործիչների և փորձագետների հետ զրույցում հնչում է միևնույն բանը. Վիկտոր Օրբանը դավաճանեց ոչ միայն կառավարությանը, այլ նաև բոլոր հունգարացիներին, ովքեր իրենց կեղտի մեջ թաթախված են զգում: Նորմալ մարդկացն արձագանքը բանակ և կանխատեսելի է, սակայն անհասկանալի է մնում, թե ինչպես է նման որոշումները միանձնյան կերպով ընդունող անձը, շարունակում պաշտոնավարել: Ըստ տրամաբանության և բարոյական պարտքի, Օրբանի կառավարությունը օգոստոսի 31-ին պետք է հրաժարական տար: Սակայն, եթե մի կողմ թողնենք հույզերը, ապա Օրբանը պարզապես գործարք է կնքել` երկիրը կործանումից և դեֆոլտից փրկելու համար: Իսկ միգուցե ավելի լավ էր աղքատ մնալ, սակայն անբասիր անունով. չէ որ այդ 3 մլրդ չեն փրկի հունգարական տնտեսությունը: Սակայն դրանք նպաստեցին, որպեսզի Բուդապեշտը ներքաշվի այնպիսի գործերի մեջ, որոնցից վերջինս բավականին հեռու էր, մասնավորապես` ղարաբաղյան հակամարտության: Հունգարիայի արտաքաին քաղաքականության հարցերով փորձագետ Անդրաշ Ռաշայի խոսքով, այժմ դժվար կլինի խոսել ոչ միայն հայերի, այլ նաև այն եվրոպացիների հետ, ում համար Օրբանի որոշումը ռումբ դարձավ: Սակայն խոստովանում ենք, որ Սաֆարովին հունգարական բանտում մինչև կյանքի վերջ պահել, ոչ ոք չէր պատրաստվում: Եթե ոչ հիմա, ապա, հնարավոր է, 10 տարի անց, նրան միևնույն է ուղարկելու էին հայրենիք: Պարզապես ամեն ինչ համընկավ. Հունգարիային գումար էր պետք, Ադրբեջանին` Սաֆարովը: Ոչ մի անձնական բան, ուղղակի բիզնես: Եվ դա բիզնես էլ կմնար, եթե չլիներ ազատ արձակվածի անձի խնդիրը: Նկատենք, որ Հունգարիան հանձնել է ոչ թե մաֆիայի ղեկավարի, համառորեն հարկեր չվճարողի կամ զինավաճառի, այլ մարդասպանի` մի մարդու, ում համար կյանքի իմաստը քնած հայերին սպանելն է: Արթուն մարդկանց նա ձեռք չի տա, քանի որ ողջ չի մնա: Եվ հենց մարդասպանի անձն էլ սևացրել է հունգարական կառավարությանը, և անուղղակիորեն ամբողջ ժողովրդին, որն, ի դեպ, մեղավոր չէ վարչապետի ստոր քայլերի համար:
Հայկական կողմի ամբողջ ցավը ավելորդ հուզականության մեջ է: Դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը ճիշտ քայլ էր, երկրորդը պետք է հանդիսանա Ալիևի և ցանկացած այլ ադրբեջանցի պաշտոնյաների հետ հանդիպելուց հրաժարվելը: Բնականաբար, Բուդապեշտը կրկնակի դավադրության զոհ է. նախ` երբ նման որոշում կայացրեց, ապա` երբ հավատաց Ալիևին: Մեկնաբանությունները, հավանաբար, ավելորդ են:
Այնուամենայնիվ, պետք է խոստովանել, որ այս ամբողջ պատմությունը, չնայած ադրբեջանական էյֆորիայի, ոչ Ալիևին, ոչ էլ վերջինիս ետևում կանգնած Թուրքիային պատիվ չբերեց: Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ այս գործարքի ետևում կանգնած էր Անկարան, որը կազմակերպել էր բանակցությունները և հստակեցրել գումարի չափը, որը պետք է վճարեր Իլհամ Ալիևը: Ամեն ինչ ճիշտ է, սակայն ըստ տեղեկությունների, որոնք ստացվում են Հունգարիայից, այդ տխրահռչակ 3 մլրդ եվրոն դեռևս չեն հասել Բուդապեշտ: Դրա փոխարեն, բոլոր խորհրդարանական կուսակցությունները պահանջում են Վիկտոր Օրբանի կառավարության հրաժարական: Վերջինս, իրեն թույլ է տվել հանդես գալ ոչ միայն իբրև երկրի վարչապետ, այլև որպես երկրի նախագահ:
Ինչ վերաբերում է պաշտոնական Երևանի վարքին, ապա այժմ ճիշտ ժամանակն է ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, քանի որ արդեն պարզ է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում բանակցությունները հազիվ թե շարունակվեն և կայանան Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներ:

На Венгрию посыпался вполне заслуженный град обвинений. И уж если Барак Обама «выразил недовольство», то это должно что-то да значить. В хоре осуждений Венгрии Армения так и не услышала голоса России, которая постоянно говорит о «стратегической партнерстве»… Может быть все дело в том, что посредником в экстрадиции выступал некий друг Владимира Путина?
В беседах с венгерскими политиками и экспертами постоянно звучало одно и то же: Виктор Орбан подставил не только правительство, но и весь венгерский народ, который чувствует себя вымазанным грязью. Реакция нормальных людей вполне предсказуемая и тем более непонятно, как человек, единолично принимающий подобные решения, может оставаться на своем посту. По логике и моральному долгу правительство Орбана должно было 31 августа подать в отставку. Но если оставить в стороне эмоции, то Орбан просто заключил сделку по спасению страны от дефолта и краха. Хотя, как знать, может быть лучше было бы оставаться нищими, но с незапятнанной репутацией. Ведь эти 3 миллиарда евро не спасут венгерскую экономику. Зато они отлично поработали над тем, чтобы Будапешт был втянут в дела, весьма от него далекие, в частности, в карабахский конфликт. По словам эксперта по внешней политике Венгрии Андраша Раша, трудно теперь будет говорить не только с армянами, но и с теми европейцами, для которых решение Орбана стало бомбой. Но признаемся – Сафарова до конца жизни в венгерской тюрьме никто держать не собирался. Не сейчас, лет через 10 его все равно отправили бы на родину. Просто все совпало: Венгрии нужны были деньги, Азербайджану – Сафаров. Ничего личного, просто бизнес. И он бы остался бизнесом, если бы не личность освобожденного. Заметим, Венгрия выдала не главу мафии, не злостного неплательщика налогов, не торговца оружием. Она выдала убийцу, человека, для которого смыслом жизни является убийство спящих армян. Живых он не тронет, потому что не уцелеет. И вот именно личность убийца запятнала венгерское правительство, да и косвенно весь народ, который, кстати, не виноват в подлости премьера.
Вся беда армянской стороны в настоящее время в излишней эмоциональности. Разрыв дипотношений был правильным шагом, вторым должен стать отказ от встреч с Ильхамом Алиевым и любыми азербайджанскими чиновниками любого ранга. Естественно, что Будапешт подставился 2 раза: когда принял решение и когда поверил Алиеву. Комментарии, вероятно, излишни.
Тем не менее, надо признать, что вся эта история, несмотря на азербайджанскую эйфорию, не прибавила чести ни Алиеву, ни стоящей за ним Турцией. Ни для кого не секрет, что за всей этой сделкой стояла Анкара, которая организовала переговоры и уточнила сумму, которую должен был заплатить Ильхам Алиев. Все правильно, только вот по сведениям, поступающим из Венгрии от людей, в честности и порядочности мы не можем усомниться, пресловутые 3 миллиарда евро до сих пор не поступили в Будапешт. Зато все парламентские партии требуют отставки правительства Виктора Орбана, который в последние годы позволил себе выступать не только в качестве премьер-министра страны, но и президента.
Что же касается поведения официального Еревана, то сейчас самое время признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, потому что уже ясно, что переговоры в рамках МГ ОБСЕ вряд ли продолжатся и встреч президентов Армении и Азербайджана уже не будет.