Սեպտեմբերի 2-ին Փարիզում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեի, Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆորի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, հանդիպման օրակարգի միակ հարցը մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու հունգարա-ադրբեջանական խայտառակ գործարքի արդյունքում ստեղծված իրավիճակն էր` ոչ միայն բանակցային ողջ գործընթացի, այլև տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության վրա ունեցած իր բոլոր բացասական հետևանքներով:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքը, միջազգային կոնվենցիաներն ու համաձայնագրերը, իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, խոչընդոտում է համանախագահների` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, շարունակաբար մերժում հակամարտության հանգուցալուծմանն ուղղված առաջարկները, ի չիք է դարձնում փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները, լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Միջազգային հանրությունը չի կարող հանդուրժել բանակցային գործընթացի քողի տակ Ադրբեջանի արկածախնդրային քաղաքականության շարունակումը:

2-го сентября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Париже встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Робертом Брадке (США), Игорем Поповым (Россия) и Жаком Фором (Франция), а также с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, сообщает пресс-служба МИД РА.
Единственным вопросом встречи стала экстрадиция в Азербайджан и помилование убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова и то отрицательное воздействие, которое окажет этот эта позорная сделка Азербайджана и Венгрии не только на переговоры по карабахскому урегулированию, но и стабильность, мир и безопасность в регионе.
Эдвард Налбандян в частности отметил, что Азербайджан грубо нарушает международное право, международные конвенции и договоренности, взятые на себя обязательства, препятствует направленным на решение карабахской проблемы усилиям Минской группы ОБСЕ, продолжает отвергать все предложения по мирному урегулированию конфликта, сводит на нет все инициативы по установлению атмосферы взаимного доверия, является серьезной угрозой для мира и безопасности.
Международное сообщество не может больше терпеть ту авантюрную политику Азербайджана, которую тот проводит под покровом переговорного процесса.