Սեպտեմբերի 6-ին Ֆրանսիայի հայ համայնքը Փարիզում Հունգարիայի դեսպանատան մոտ կանցկացնի բողոքի լայնամասշտաբ ակցիա հայ սպային սպանած Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու և ներում շնորհելու դեմ, հաղորդում է Nouvelles d'Arménie-ն:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը կոչ է արել հունգարական իշխանություններին պահանջել Ադրբեջանից Սաֆարովին բանտ նստեցնել: «Սաֆարովին ներում շնորհելը միջազգային օրենսդրության խախտում է, կրկնահանցագործության կոչ և սպառնալիքի տակ է դնում հայ ժողովրդի կյանքի և ազատության իրավունքը»,- հայտարարել է խորհուրդը:
Ֆրանսիայի հայ համայնքն անընդունելի է համարում հայ սպային սպանած Սաֆարովին ներում շնորհելը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին և դա համարում պանթուրքական քաղաքականության շարունակություն:
Սեպտեմբերի 6-ին բողոքի ակցիայի ընթացքում Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները մտադիր են դատապարտել Հունգարիայի և Ադրբեջանի կողմից ԵԽ արժեքների ոտնահարումը և պահանջել, որպեսզի Սաֆարովը շարունակի պատիժ կրել միջազգային հսկողության տակ:

3 Сентябрь 2012 - 07:52 AMT
6 сентября армянская община Франции проведет перед посольством Венгрии в Париже широкомасштабную акцию протеста против эскстрадиции в Азербайджан и помилования убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова, сообщает Nouvelles d'Arménie.
Координационный совет армянских организаций Франции (CFC) призвал венгерские власти потребовать от Азербайджана посадить Сафарова в тюрьму. “Помилование Сафарова является нарушением международного законодательства, призывом к рецидивизму и ставит под угрозу право армянского народа на жизнь и свободу”, – заявили в Совете.
Армянская община Франции считает неприемлемым помилование убийцы армянского офицера в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян и считает это продолжением пантюркистской политики безнаказанности за уничтожение армян.
В ходе акции протеста 6-го сентября представители армянской общины Франции намерены осудить нарушение Венгрией и Азербайджаном всех ценностей Совета Европы и потребовать, чтобы Сафаров продолжил отбывать свое наказание под международным контролем.