Շվեդիայի հայկական ասոցիացիաների միության խորհուրդը նամակ է հղել Ստոկհոլմում Հունգարիայի դեսպանատանը՝ հայ սպային կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին արտահանձնման վերաբերյալ, որին հաջորդ իսկ օրը ներում շնորհվեց Ադրբեջանի նախագահի կողմից:
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Վերջին 24 ժամերին համաշխարհային ԶԼՄ-ները հայտնում են հայ սպայի մարդասպանին Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու մասին, որին Բաքվում դիմավորել են որպես հերոսի և ներում շնորհել նախագահի հրամանագրով: Ավելին նրան շնորհվել է մայորի կոչում, բնակարան է տրվել և վերջին 8 տարվա աշխատավարձը: Այս ամենը նշանակում է, որ Բուդապեշտում սպանություն կատարած ու դատապարտված Սաֆարովը այս ողջ ընթացքում դե-ֆակտո եղել է ադրբեջանական բանակի շարքերում: Ոչ մի երկրում մարդասպանին աշխատավարձ չեն վճարում և առաջ չեն քաշում: Իսկ Ադրբեջանն այդ քայլով բացահայտորեն արտոնում է հայերի սպանությունը հետագա պարգևատրմամբ: Ադրբեջանական ղեկավարության այդ քայլը ոչ միայն հերթական անգամ արտահայտեց ատելությունը հայերի հանդեպ, այլ նաև խախտեց ու արհամարհեց Հունգարիայի արդարադատության համակարգը, որը ԵՄ անդամ է: Հունգարիայի արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ Բաքուն պնդում է, թե Սաֆարովը, ըստ Ստրասբուրգի կոնվենցիայի, կշարունակի կրել պատիժը, սակայն, իրականում ամեն ինչ հակառակը եղավ:
Շվեդիայի հայկական ասոցիացիաների միությունը կցանկանար իմանալ, թե ինչպես է Շվեդիայի կառավարությունը մտադիր արձագանքել օրենքի ու պայմանավորվածությունների այս խախտմանն ու պահանջի Բաքվից հարգել օրենքը, որի շրջանակում Սաֆարովն արտահանձնվել է: Որոշ աղբյուրներ պնդում են, որ մինչ նրա արտահանձնումը Բաքուն ու Բուդապեշտը համաձայնության են եկել, որ Ադրբեջանը կգնի Հունգարիայի պետական պարտատոմսերը: Այնուամենայնիվ, մենք հուսով ենք, որ հունգարական կառավարությունը վեր է նման գործարքներից ու այդ լուրերը միայն ասեկոսեներ են: Մենք հուսով ենք, որ Շվեդիայի կառավարությունը, որպես 21 դարի եվրոպական ընկերակցության անդամ, հարգում է միջազգային օրենքն ու կդատապարտի Բաքվին արդարադատությունը, մարդկային արժեքներն ու Հունգարիայի հեղինակությունը անարգելու համար»:

3 Сентябрь 2012 - 11:34 AMT
Совет Союза армянских ассоциаций Швеции направил в посольство Венгрии в Стокгольме письмо в связи с экстрадицией в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, который буквально на следующий день был помилован указом азербайджанского президента Ильхама Алиева.
В письме, в частности, говорится: «В течение последних 24 часов мировые СМИ сообщают об экстрадиции убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова, который был встречен в Баку как герой, помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. Все это означает, что Сафаров, совершивший в Будапеште убийство и осужденный за него, все это время де-факто состоял в рядах азербайджанской армии. Ни в одной стране убийце не будет платить зарплату и тем более продвигать по службе. А Азербайджан этим шагом открыто санкционировал возможность убийства армян с последующим награждением. Этот шаг азербайджанского руководства не только в очередной раз продемонстрировал ненависть к армянам, но стал нарушением и издевательством над системой правосудия Венгрии, являющейся членом Евросоюза. Министерство правосудия Венгрии заявило, что Баку уверял, что Сафаров, согласно Страсбургской конвенции о передаче осужденных лиц, продолжит отбывать наказание в Азербайджане, но на самом деле все произошло наоборот.
Союз армянских ассоциаций Швеции хотел бы знать, как правительство Швеции намерено прореагировать на это нарушение закона и договоренностей и потребовать от Баку уважать закон, в рамках которого Сафаров был экстрадирован. Некоторые источники утверждают, что до его экстрадиции между Баку и Будапештом была достигнута договоренность о покупке Азербайджаном государственных облигаций Венгрии. Тем не менее, мы надеемся, что венгерское правосудие выше подобного рода сделок и эти слухи не являются только слухами. Мы надеемся, что правительство Швеции, как члена Европейского сообщества 21 века, уважает международные законы и осудит Баку за его неуважение правосудия, человеческих ценностей и репутации Венгрии».