3 Սեպտեմբեր 2012 - 10:26 AMT
Երեկ «Բելգիայի Գրան պրիի» առաջին շրջանում տեղի ունեցած վթարը, որին մասնակցել են չորս մեքենաներ, կարող է ստիպել Ֆորմուլա 1-ի տեխնիկական ղեկավարներին վերանայել անվտանգության հիմունքները:
Վթարը քիչ էր մնում ավարտվեր ողբերգությամբ, քանի որ Ռոման Գրոժանի բոլիդը վտանգավոր հեռավորության վրա թռել է Ֆերնանդոյի Ալոնսոյի վրայով: Ասյպես, Ֆորմուլա 1-ում թիմերը կարող են պահանջել օգտագործել փակ կոկպիտեր:
«Ամեն անգամ բոլորը նշում են, թե ինչպես է այս կամ այն վարորդի բախտը բերել: Բայց մի օր ամեն ինչ կարող է ավարտվել ողբերգությամբ: Կարծում եմ, որ 2014-ին պետք է տեղի ունենան մեծ փոփոխություններ»,- մեջբերում է autosport.com-ը «Մաքլարենի» տեխնիկական տնօրենի խոսքերը:

Вчерашняя авария на первом круге “Гран-при Бельгии”, в которой участвовало четыре машины, может заставить технических руководителей Формулы-1 пересмотреть основы безопасности. Так в “Больших призах” команды могут обязать использовать закрытые кокпиты. Aвария едва не закончилась трагедией, так как болид Романа Грожана пролетел в опасной близости над Фернандо Алонсо.
“Раз за разом все отмечают, как повезло тому или иному пилоту. Но однажды кому-то не повезет, и все закончится трагедией, – приводит autosport.com слова технического директора “Макларена” Падди Лове. – Думаю, в 2014 году должны произойти большие изменения”.