Ադրբեջանի ազգային նավթային հիմնադրամը չի ծրագրում ներդրումներ կատարել Հունգարիայի արժեթղթերում և այլ ֆինանսական համակարգերում: Նաման հայտարարություն է այսօր տարածել ԱՀՊՆԸ -ն: Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովը Ադրբեջանին է արտահանձնվել վերջինիս կողմից 2-3 մլրդ արժողությամբ հունգարական պետական պարտատոմսերի ձեռքբերման դիմաց: ԱՀՊՆԸ -ում այս տեղեկատվությունը «կեղծ» են անվանել: Մինչ այդ ադրբեջանական աղբյուրները հաղորդել են, որ Սաֆարովն ազատ է արձակվել ինչ-որ «գործարքի» դիմաց, որը կնքվել է Հունգարիայի և Ադրբեջանի միջև:
Մինչ այդ հունգարական կողմը հաղորդում է այն մասին, որ Ադրբեջանն ավելի վաղ երաշխավորել է, որ Սաֆարովի ցմահ ազատազրկման վերաբերյալ դատավճիռը կարող է փոփոխվել դատարանի միջոցով` դատավճիռը 25 տարի կրելուց հետո միայն:

Государственный нефтяной фонд Азербайджана не планирует инвестиции в ценные бумаги и другие финансовые инструменты в Венгрии. Подобное сообщение распространил сегодня ГНФАР. Ранее сообщалось, что убийца армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанский военнослужащий Рамиль Сафаров был экстрадирован в Азербайджан взамен на приобретение азербайджанской стороной венгерских гособлигаций на 2-3 млрд евро. В ГНФАР назвали эту информацию “ложной”. Между тем, азербайджанские источники сообщили, что Сафаров был освобожден в результате некой “сделки”, заключенной между Венгрией и Азербайджаном.
На днях Рамиль Сафаров был экстрадирован в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.