4 Սեպտեմբեր 2012 - 08:36 AMT
Նորվեգիայի հայերը, ովքեր սեպտեմբերի 3-ին հավաքվել են Օսլոյում Հունգարիայի դեսպանատան մոտ, պահանջել են հունգարական կառավարությունից ներողություն խնդրել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու համար: Ներողությունների պահանջով նամակը հանձնվել է Հունագարիայի դեսպան Գեզա Եսենսկուն, ով հավաստիացրել է, որ այն կհանձնի կառավարությանը:
Ինչպես հաղորդում է Նորվեգիայի Հայկական մշակութային ասոցիացիան, դեսպան Եսենսկին ընդունել է բողոքի ակցիայի մասնակիցներից երկու պատվիրակների և նրանց հետ քննարկել ստեղծված իրավիճակը: Դիվանագետն աջակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին և հայտարարել, որ հունգարական կառավարությունը հիասթափված է Ադրբեջանի գործողություններից, որոնք նա անվանել է «խարդախություն»:
Գեզա Եսենսկին նաև ցույց է տվել Ադրբեջանի արդարադատության փոխնախարարի նամակի պատճենը, որում երաշխիքներ են տրվել, որ Սաֆարովը կշարունակի պատիժ կրել հայրենիք տեղափոխվելուց հետո: Նա նաև հաղորդել է, որ Հունգարիայում Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է հունգարական ԱԳՆ բացատրություններ տալու համար և նրան հանձնվել է բողոքի նոտա` նրա երկրի անազնիվ գործողությունների հետ կապված:

Армяне Норвегии, собравшиеся 3-го сентября перед посольством Венгрии в Осло, потребовали у венгерского правительства извинений за экстрадицию в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. Письмо с требованием извинений было передано послу Венгрии Гезе Есенскому, который заверил, что передаст его правительству.
Как сообщает Армянская культурная ассоциация Норвегии, посол Есенский принял двух делегатов от участников акции протеста и обсудил с ними сложившуюся ситуацию. Дипломат выразил поддержку армянскому народу и заявил, что венгерское правительство разочаровано действиями Азербайджана, которые он назвал «мошенничеством».
Геза Есенский также показал копию письма заместителя министра юстиции Азербайджана, а котором были даны гарантии, что Рамиль Сафаров продолжит отбывать наказание и после экстрадиции на родину. Он также сообщил, что посол Азербайджана в Венгрии был вызван в венгерский МИД для дачи объяснений, и ему была вручена нота, в которой содержался протест в связи с бесчестными действиями его страны.