4 Սեպտեմբեր 2012 - 07:39 AMT
«Հունգարական կառավարությունը, նախքան Սաֆարովին հանձնելու որոշում ընդունելը, պետք է պաշտոնական կամ ոչ պաշտոնական խորհրդատվություններ նախաձեռներ Հունգարիայի և Հայաստանի ԱԳՆ-երի միջև»,- Analitika.at.ua-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Հայաստանի Ուկրաինայի առաջին դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոն:
«Չէ որ դժվար չէր գուշակել, թե նման քայլն ինչպիսի արձագանք կառաջացներ Հայաստանում, նույնիսկ եթե Ալիևը չարդարացներ մարդասպանին»,- նշել է նա:
Ինչպես նշել է նախկին դիվանագետը, այս հարցը, դատելով ամեն ինչից, մշտապես ծագել է հայ-հունգարական շփումների ժամանակ: «Նման խորհրդատվությունները, նույնիսկ տեղեկատվության մտածված արտահոսքը, դիվանագիտության ունիվերսալ կանոն է, որին հաճախ դիմում են երկրները, որոնք իրենց անվանում են բարեկամական և ձգտում են պահպանել լավ հարաբերություններ: Ուստի հունգարական ԱԳՆ վկայակոչումներն ադրբեջանական կողմից ստացված հավաստիացումների վերաբերյալ, որոնք դրդել են Հունգարիային հանձնել մարդասպանին, քիչ համոզիչ են, եթե ոչ տարօրինակ»,- հայտարարել է Բոժկոն:

«Прежде чем венгерское правительство решилось на передачу Р.Сафарова, оно должно было бы инициировать официальные или неофициальные консультации между министерствами иностранных дел Венгрии и Армении», – в интервью Analitika.at.ua заявил чрезвычайный и полномочный посол Украины, первый посол Украины в Армении Александр Божко.
«Ведь нетрудно было догадаться, какую реакцию мог вызвать такой шаг в Армении, даже если бы Алиев и не помиловал убийцу», – отметил он.
Тем более, подчеркнул дипломат, что подобный вопрос, судя по всему, постоянно возникал при армяно-венгерских контактах. «Такие консультации, а если необходимо – даже умышленная адресная утечка информации, – универсальное правило дипломатии, к которому нередко прибегают страны, называющие себя дружественными и стремящиеся сохранить хорошие отношения. Поэтому ссылки венгерского МИДа на полученные от азербайджанской стороны заверения о готовности выполнить подписанные ею международные конвенции, которые де подвигли Венгрию на передачу убийцы, выгладят малоубедительными, если не странными», – заявил Александр Божко.
Убийца армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиль Сафаров на днях был экстрадирован в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.