4 Սեպտեմբեր 2012 - 08:16 AMT
Եվրոպայի Հայկական Միությունների Ֆորումի (ԵՀՄՖ) մամլո քարտուղարությունը ներկայացնում է ԵՀՄՖ-ի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանին տրված հետևյալ արձագանքը` Սլովակիայի Ազգային Խորհրդի առաջին նախագահ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոյի կողմից:
«Արձագանքում եմ օրերս Հուգարիայում տեղի ունեցած սկանդալային դեպքին, երբ Հուգարիան Ադրբեջանին հանձնեց մարդասպանին` բանակային սպա Ռամիլ Սաֆարովին, որը 2004թ-ին ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած «Խաղաղության համար» լեզվի ուսուցման դասընթացի ժամանակ վայրագաբար սպանել էր հայակական բանակային սպա Գուրգեն Մարգարյանին`խաղաղ քնած ժամանակ:
Նախ հարկ է ընդգծել, որ հունգարական արդարադատությունն այս դեպում ցուցաբերեց բարձր արհեստավարժություն և դատարանը որոշեց հանցագործին տալ ցմահ բանտարկություն` երեսուն տարի առանց ներման իրավունքի ռեժիմով: Ցավոք այսօրվա հունգարական կառավարությունը որոշեց փոխել արդարությունը նավթադոլարններով և վերադարձրեց հանցագործին Ադրբեջանին, որտեղ հենց առաջին օրն իսկ նա ստացավ ներում նախագահ Ալիևի կողմից ու դարձավ ազգային հերոս:
Կարծում եմ դեռևս ուշ չէ, որ Հունգարիան գոնե մասնակիորեն ուղղի իր սխալը և ետ պահանջի Ադրբեջանից Սաֆարովին և վերադարձնի հունգարական բանտ: Հայկական կառավարությունը խզել է իր դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ հայտարարելով, որ այսպիսի գործողությունները կդանդաղեցնեն, և նույնիսկ կկասեցնեն Ղարաբաղյան գործընթացի կարգավորումը:
Նրանք, ովքեր եղել են Ղարաբաղում լավ են հասկանում, որ բավական է ընդամենը մեկ օրով Լեռնային Ղարաբաղը մտցնել Ադրբեջանի կազմի մեջ և նրա 160 հազար քաղաքացիները կսպանվեն, իսկ մնացյալ եվրոպական երկրները գուցե փակեն իրենց աչքերը նավթադոլարների շնորհիվ:
Այսօր անհրաժեշտ է, որ Հուգարիան անմիջապես պահանջի Ադրբեջանից ետ վերադարձնել Սաֆարովին` պայմանավորվածությունները չկատարելու հետևանքով, իսկ եվրոպական պետությունները պետք է վերջնականապես հասկանան, որ միայն Ղարաբաղի անկախության ընդունումն է հանդիսանում եզակի երաշխիք այն բանի համար, որ համանման դեպքեր այլևս չկրկնվեն», հայտնում է ԵՀՄՖ-ի մամլո քարտուղարությունը:

4 Сентябрь 2012 - 09:27 AMT
Пресс-секретариат Форума армянских союзов Европы представил комментарии председателя ФАСЕ Ашота Григоряна от лица первого председателя Национального Совета Словакии Франтишека Миклошко.
“Я комментирую скандальные события, произошедшие на днях в Венгрии, когда Азербаджану был передан убийца, военный офицер Рамиль Сафаров, который в 2004 году в Будапеште на курсах английского языка в рамках программы “Партнерство во имя мира” НАТО зарубил топором своего сокурсника – 26-летнего армянского офицера Гургена Маргаряна, когда тот спал.
Во-первых, следует отметить, что венгерское правосудие в данном вопросе проявило высокое мастерство, и суд постановил приговорить преступника к пожизненному заключению. К сожалению, сегодняшнее венгерское правительство решило променять спаведливость на нефтедоллары и экстрадировало преступника в Азербайджан, где он в первый же день был помилован президентом Алиевым и стал национальным героем.
Думаю, пока не поздно, и Венгрия может хотя бы частично исправить свою ошибку, и, потребовав назад Сафарова, вернуть его в венгерскую тюрьму. Правительство Армении прекратило дипломатические отношения с Венгрией, заявив, что подобные действия могут замедлить или даже приостановить процесс урегулирования Карабахского конфликта. Те, кто был в Карабахе, хорошо понимают, что достаточно лишь на день Нагорный Карабах включить в состав Азербайджана, и 160 тысяч граждан этой республики будут убиты, а остальные европейские страны закроют глаза благодаря нефтедолларам.
Сегодня необходимо, чтобы Венгрия немедленно потребовала вернуть Сафарова из-за несоблюдения договоренности, а европейские страны должны окончательно понять, что только признание независимости Карабаха станет залогом того, чтобы подобное больше не повторится“, – сообщают в пресс-службе ФАСЕ.