Բուլղարիայի հայ համայնքի շուրջ 50 ներկայացուցիչներ Սոֆիայում Հունգարիայի դեսպանատան առջև բողոքի ցույց են անցկացրել հայ սպա Գուգրեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու և այնտեղ նրան ներում շնորհելու դեմ, հայտնում է Focus գործակալությունը:
Ակցիայի մասնակիցները նամակ են փոխանցել դեսպանության աշխատակիցներին: Ցուցարարները կրում էին «Խայտառակություն Հունգարիային» և «Արդարադատություն» գրություններով պաստառներ և մանրադրամ էին նետում դեսպանատան առջև:
Բուլղարիայի հայ համայնքը մտադիր է նաև բողոքի ևս մեկ ակցիա անցկացնել սեպտեմբերի 11-ին, երբ կայանալու է Հայաստան-Բուլղարիա ֆուտբոլային խաղը:

4 Сентябрь 2012 - 14:00 AMT
Около 50 представителей армянской общины Болгарии провели у здания посольства Венгрии в Софии акцию протеста против экстрадиции в Азербайджан и помилования убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, сообщает агентство Focus.
Участники акции передали в посольство письмо, в котором, в частности, отмечается, что действия венгерских властей, заключивших с Азербайджаном сделку на 3 млрд евро, являются позором.
В руках протестующие несли плакаты с фотографиями Гургена Маргаряна и Рамиля Сафарова, Они выкрикивали: «Позор Венгрии» и «Правосудие» и бросали монеты к стенам посольства.
Армянская община Болгарии также намерена провести аналогичную акцию протеста 11 сентября, когда запланирован футбольный матч Армения-Болгария.