4 Սեպտեմբեր 2012 - 12:12 AMT
Հայաստանը չէ, որ պետք է առաջինը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվական գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, անդրադառնալով «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծին:
«Եթե հիմա Հայաստանը ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը, ապա բոլորը նրան կմեղադրեն ոչ կառուցողական մոտեցման մեջ: Տվյալ պահին այս որոշումը վաղաժամ կլինի: Եթե ճանաչեն այլ պետություններ պետք է ճանաչեն, օրինակ` Հունգարիան, որ հանցավոր գործարքի մեջ է մտել Ադրբեջանի հետ ու Հայաստանի հանդեպ ամոթալի քայլ է կատարել, այդ դեպքում դա մեղքերի քավություն կհամարվի ու նախադեպ չի ունենք», – ասաց Բաբայանը:
Բաբայանը նաև ասաց, որ Հայաստանը պետք է տեղյակ պահի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին, հավելելով, որ մինչ այս քայլին գնալը պետք է «խորը մտածել և հավանական բարդուդյուններն ու ձեռքբերումները կանխատեսել»:
«Նման որոշումներ կայացնելուց առաջ պետք է տեղյակ պահել նաև ԼՂ ղեկավարությանն ու ժողովրդին: Մի քանի անգամ այս նախագիծն արդեն մտել է Ազգային ժողով ու մերժվել, և ճիշտ չի լինի, եթե հիմա էլ մերժվի», – նշեց Բաբայանը:
Ըստ Բաբայանի, այս պահի դրությամբ անհրաժեշտ է ակտիվացնել լիարժեք բանակցային գործընթացը, ներգրավելով նաև Ղարաբաղը: Պետք է «աշխատել, որ Ադրբեջանը դատապարտվի տարբեր ատյաններում, օգտագործելով այս հարցում նաև հայկական սփյուռքի ներուժը»:
Այսօր ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Զարուհի Փոստանջյանը Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ է դրել «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:

Не Армения должна первой признавать независимость Нагорного Карабаха. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал начальник Главного информационного управления аппарата президента НКР Давид Бабаян, комментируя внесение на рассмотрение парламента Армении проекта “О признании Нагорно-Карабахской Республики”.
“Если сейчас Армения признает независимость Карабаха, то все обвинят ее в неконструктивном подходе. На данный момент это решение будет несвоевременным. Принять независимость должны другие страны, к примеру, Венгрия, которая вступила в преступную сделку с Азербайджаном, совершив против Армении постыдный поступок; в этом случае это будет считаться искуплением грехов и не будет считаться беспрецедентным”, – сказал Бабаян.
Бабаян также отметил, что Армения должна держать в курсе событий сопредседателей Минской группы ОБСЕ, добавив, что прежде, чем пойти на этот шаг, нужно “хорошо подумать и предвидеть возможные осложнения и приобретения”. “Прежде, чем принимать подобные решения, нужно также поставить в известность карабахские власти и народ. Этот проект уже несколько раз был внесен в рассмотрение в НС, и был отказан, и будет неправильно, если это и в этот повторится ”, – отметил Бабаян.
По мнению Бабаяна, на данный момент нужно активизировать переговорный процесс, включив в него и Карабах. Нужно работать над тем, чтобы “Азербайджан был осужден в разных инстанциях, используя в этом вопросе также потенциал диаспоры”.
Сегодня секретарь парламентской фракции “Наследие” НС РА Заруи Постанджян в Национальном собрании ввела в обращение проект закона Республики Армения “О признании Нагорно-Карабахской Республики”.