ԱՄՆ Սենատի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Ջոն Քերին դատապարտել է Իլհամ Ալիևի կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը: Այդ մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայ դատի հանձնաժողովը: «Ես շոկի մեջ եմ, որ Ադրբեջանը ոչ միայն վերադարձել է Սաֆարովին, այլ նաև ներում շնորհել նրան, բարձրացրել կոչումը և նրան հերոս դարձրել: Դա սադրիչ քայլ է, ուղղված երկու երկրների միջև լարվածության ուժեղացմանը և դա վնաս է հասցրել Ադրբեջանի կառավարության վստահությանը»,- հայտարարել է սենատորն իր ուղերձում:
Ամերիկայի հայ դատի հանձնաժողովի Արևելյան տարածաշրջանի գործադիր տնօրեն (ANCA-ER) Միշել Հակոբյանը ողջունել է Քերիի հայտարարությունը, նշելով. «ԱՄՆ հայ համայնքը ողջունում է սենատոր Քերիի դատապարտումը հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում ներում շնորհելու մասին: Մենք շնորհակալ ենք սենատորին նրա սկզբունքային դիրքորոշման համար այդ անարդարության դեմ և կոչ ենք անում նրան և նրա գործընկերներին աջակցել ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանի ռազմական օգնության դադարեցմանը»:
Իր հերթին, Ներկայացուցիչների պալատի էներգետիկայի և առևտրի հանձնաժողովի ղեկավար Հենրի Վաքսմանը նշել է, որ «խորապես անհանգստացած է Ադրբեջանի նախագահի որոշմամբ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին, որը գազանաբար սպանել է հայ լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին: Այդ ներումը ցուցադրեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի ցանկանում հաշտվել Հայաստանի հետ և հաստատել օրենքի գերակայությունը»:

6 Сентябрь 2012 - 05:24 AMT
Председатель комитета по внешним связям Сената США Джон Керри осудил помилование Ильхамом Алиевым убийцу Рамиля Сафарова, экстрадированного из Венгрии. Об этом передает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA). «Я в шоке от того, что Азербайджан не только вернул Сафарова, но и помиловал его, повысил в звании и сделал из него героя. Это провокационный шаг, направленный на усиление напряженности между двумя странами, и он нанес ущерб доверию правительству Азербайджана», – заявил сенатор в своем послании.
Исполнительный директор Восточного региона Армянского Национального Комитета Америки (ANCA-ER) Мишель Агопян приветствовал заявление председателя Керри, отметив: «Армянская община США и стран Содружества приветствует осуждение сенатора Керри о помиловании в Азербайджане осужденного за убийство топором армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиля Сафарова. Мы благодарны сенатору за его принципиальную позицию против этой несправедливости, и призываем его и его коллег в интересах мира, содействовать прекращению военной помощи и торговли со стороны США Азербайджану».
В свою очередь, глава комиссии по энергетике и торговле Палаты представителей Генри Ваксман отметил, что «глубоко обеспокоен решением президента Азербайджана о помиловании Рамиля Сафарова, лейтенанта ВС Азербайджана, который отвратительно убил армянского лейтенанта Гургена Маркаряна на курсах НАТО в Будапеште в 2004 году. Это помилование – ужасная демонстрация продолжающегося отказа правительства Азербайджана по примирению с Арменией и его нежелание отстаивать верховенство закона».