Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը նամակ է հղել ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Իռլանդիայի Արտաքին գործերի նախարար Էմոն Գիլմորին` Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներում շնորհելու կապակցությամբ:
«Հավաստիացնելով Ձեր նկատմամբ իմ խորին հարգանքը` ափսոսանքով արձանագրում եմ, որ պաշտոնական Բաքուն հերթական անգամ ձեռնարկում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի ձախողմանն ուղղված գործողություններ: Քնած վիճակում մարդուն սպանած և Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Ադրբեջանին և այդ երկրում նրան ներում շնորհելը հերթական ապացույցն են այն բանի, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով իրականացնում և քաջալերում է հայատյացության և ֆաշիզմի քաղաքականությունը, ինչը Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում և մի շարք այլ քաղաքներում ու հայաբնակ վայրերում կատարված հայերի ջարդերի շարունակությունն է»,- ասվում է նամակում:
Նամակում նշվում է, որ «Ադրբեջանը կրկին ցուցադրեց, որ մտադիր չէ հետևել ինչ-ինչ պարտավորությունների, այդ թվում` միջազգային, և նրա հիմնական նպատակն է հերթական ցեղասպանություն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության /Արցախի/ նկատմամբ և ամբողջովին բնաջնջել նրա բնակչությանը: Այդ կապակցությամբ դարձյալ հաստատվում է այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ճիշտ է վարվել` ընտրելով անկախ, ժողովրդավար և ուժեղ պետություն կառուցելու ուղին»:
Հաղորդագրության մեջ հույս է հայտնվում, որ «ԵԱՀԿ-ն և նրա առանձին անդամները կդատապարտեն Ադրբեջանին և կձեռնարկեն համապատասխան գործողություններ` ուղղված նրան, որպեսզի այդ երկիրը հարկադրաբար հրաժարվի ապակառուցողական քաղաքականությունից և նացիզմի գաղափարախոսությունից»:
«Մենք` մեր հերթին, վերստին հավաստում ենք մեր հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը` միաժամանակ հայտարարելով, որ մենք ի զորու ենք պաշտպանել մեր երկիրը և նրա ազատության ու անկախության նկատմամբ ոտնձգությունների դեպքում արժանի հակահարված տալ ագրեսորին»,- նշվում է նամակում, հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

6 Сентябрь 2012 - 07:45 AMT
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Василий Атаджанян направил письмо действующему председателю ОБСЕ, министру иностранных дел Ирландии Эймону Гилмору в связи с экстрадицией и помилованием убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
«С сожалением констатирую, что официальный Баку в очередной раз предпринимает действия по подрыву мирного процесса по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта. Экстрадиция в Азербайджан и последующее помилование Рамиля Сафарова, убившего спящего человека и приговоренного в Венгрии к пожизненному заключению, являются очередным доказательством того, что Азербайджан на государственном уровне осуществляет и поощряет политику армянофобии и фашизма, что является продолжением армянских погромов и резни в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Мараге и многих других городах и армянонаселенных пунктах», – говорится в письме.
В нем отмечается, что «Азербайджан вновь продемонстрировал, что не намерен соблюдать какие-либо обязательства, в том числе международные, и его основной целью является осуществление очередного геноцида против Нагорно-Карабахской Республики (Арцаха) и полное уничтожение ее населения. В этой связи еще раз подтверждается правильность избранного народом Нагорного Карабаха пути по построению независимого, демократического и сильного государства».
В послании выражается надежда, что «ОБСЕ и отдельные ее члены осудят Азербайджан и предпримут соответствующие действия, направленные на принуждение этой страны отказаться от деструктивной политики и идеологии нацизма».
«С нашей стороны мы снова подтверждаем свою приверженность мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, одновременно заявляя, что мы в состоянии защитить свою страну и в случае посягательств на ее свободу и независимость дать достойный отпор агрессору», – отмечается в письме.