6 Սեպտեմբեր 2012 - 08:56 AMT
Մրցավարների որակավորման բարձրացման կենտրոնը (CORE) թևակոխում է աշխատանքի երրորդ սեզոն, որը տևելու է մինչև 2013-ի օգոստոս: Նախագծի նպատակը նախկինի նման մրցավարների որակավորումը և ֆիզիկական պատրաստվածության մակարդակը բարձրացնելն է, որոնք ապագայում պետք է հանդես գան միջազգային ասպարեզում:
CORE ծրագիրը գործարկվել է 2010-ին: Այդ ժամանակից ի վեր մրցավարների դասընթացներ են այցելել 300 գլխավոր մրցավարներ և նրանց ասիստենտներ: Նրանցից 60-ն արդեն ստացել են ՖԻՖԱ-ի կարգ:
CORE-ը շարունակում է զարգանալ: Երրորդ փուլի ընթացքում նախատեսվում է երկու դասըթնաց անցկացնել կին մրցավարների և նրանց օգնականների համար, որոնք արդեն ստացել են ՖԻՖԱ-ի որակավորում, բայց կարող են բարձրացնել իրենց մակարդակը ՈՒԵՖԱ-ի Մրցավարական հանձնաժողովի ծրագրի մասնակցության շնորհիվ:
«Մենք հասկացանք, որ ողջ Եվրոպայի երիտասարդ մրցավարներին և նրանց օգնականներին անհրաժեշտ է որակյալ նախապատրաստություն:
Գաղափարն այն է, որպեսզի այդ դասընթացներին վերցնել մարդկանց, ովքեր ընդունակ են 1-5 տարվա ընթացքում հասնել ՖԻՖԱ-ի մրցավարների մակարդակի»,- ասել է Մրցավարական հանձնաժողովի անդամ և CORE ծրագրի առաջնորդ Դևիդ Էլերեյը:

6 Сентябрь 2012 - 07:50 AMT
Центр повышения квалификации судей (CORE) вступает в третий сезон работы, который продлится до августа 2013 года. Цель проекта остается прежней – повышение квалификации и уровня физической готовности европейских арбитров, которые в будущем будут судить на международной арене.
Программа CORE, штаб-квартира которой базируется на стадионе “Коловрэ” напротив главного здания УЕФА в Ньоне, была запущена в 2010 году. С тех пор судейские курсы посетили почти 300 главных арбитров и их ассистентов. Более 60 из них уже получили категорию ФИФА.
CORE продолжает развиваться. В рамках третьего цикла планируется провести два курса для арбитров-женщин и их помощников, которые уже получили квалификацию ФИФА, но способны повысить свой уровень благодаря участию в программе Судейского комитета УЕФА.
Помимо этого, Судейский комитет продолжит реализовывать программу "Таланты и наставники", в рамках которой под крылом CORE будут организованы курсы для рефери-мужчин второй и третьей категорий. Таким образом УЕФА стремится повысить общие стандарты судейства в национальных ассоциациях и заложить крепкий фундамент на будущее.
"Мы поняли, что молодым рефери и их ассистентам по всей Европе нужна более качественная подготовка. Идея в том, чтобы брать на эти курсы людей, которые, по мнению их национальных ассоциаций, способны в течение периода от года до пяти лет дорасти до уровня арбитров ФИФА”, – пояснил член Судейского комитета и лидер программы CORE Дэвид Эллерей.