6 Սեպտեմբեր 2012 - 09:17 AMT
Հունաստանի հայ համայնքը 2 բողոքի ցույց է անցկացրել Հունաստանում Հունգարիայի դեսպանատան առջև՝ Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած և ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման դեմ: Ակցիաները տեղի ունեցան Աթենքում և Սալոնիկում, կազմակերպիչն էր ՀՅԴ «Հայ Դատի» հանձնախումբը:
Սալոնիկում ցուցարարները Սբ Աստվածածին եկեղեցու մոտից շարժվել են դեպի Հունգարիայի գլխավոր հյուպատոսություն, որտեղ հյուպատոսին բողոքի նոտա է հանձնվել:
Աթենքում ՀՅԴ հետ միասին ցույցի կազմակերպմանը մասնակցել է նաև Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը:
Ցուցարարները հասել են Հունգարիայի դեսպանատուն, որը պահպանում էին ոստիկանները: Ցուցարարների մոտ է դուրս եկել դեսպանատան խորհրդականը, որին հանձնվել է բողոքի նամակը:
Ցույցը գլխավորել են 22 պատանի արցախցիներ, որոնք այցով գտնվում են Հունաստանում, հայտնում է Աթենքում լույս տեսնող Azad Or թերթը:

Армянская община Греции провела 2 акции протеста у посольства Венгрии в связи с экстрадицией в Баку Рамиля Сафарова, зарубившего топором армянского офицера Гургена Маргаряна на курсах НАТО в Будапеште в 2004 году.
Акции прошли в Афинах и Салониках и были организованы офисом «Ай Дата» АРФ Дашнакцутюн. В Салониках демонстранты собрались у церкви Св. Богородицы и направились к генконсульству Венгрии, где представителю консульства была вручена нота протеста.
В Афинах акция была организована АРФ Даншакцутюн совместно с партией Рамкавар-Азатакан. Демонстранты дошли до посольства Венгрии, которое охранялось полицейскими. После небольшого совещания, к протестующим вышел советник посольства Венгрии в Греции, которому также было вручено письмо с протестом против экстрадиции Сафарова.
Демонстрацию возглавили 22 молодых человека из Арцаха, которые в настоящее время находятся в Греции, сообщает афинская армянская газета Azad Or.