6 Սեպտեմբեր 2012 - 14:13 AMT
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» ՀԿ-ն (EuFoA) ողջունում է եվրոպական կառույցների կողմից Ադրբեջանում հակահայկական այլատյացության դրսևորման քննադատությունը:
Կազմակերպությունը կոչ է արել ԵՄ-ին վերջապես ճանաչել, որ Ադրբեջանը պահանջում է առավել քննդատական մոտեցում, քան մյուս երկրները: «Մենք տեղեկություններ ունենք, որ ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարները մտադիր են քննարկել Սաֆարովի ներումը, իսկ Եվրախորհրդարանը կքննարկի համապատասխան բանաձևի ընդունման հնարավորությունը»,-ասվում է EuFoA հայտարարության մեջ:
«Ինչո՞ւ է ԵՄ-ն համատեղ ծրագրեր ֆինանսավորում նավթով հարուստ և ոչ ժողովրդավարական Ադրբեջանի հետ՝ միաժամանակ պատժամիջոցներ կիրառելով Բելառուսի դեմ: Դա հնարավոր չէ բացատրել եվրոպացի ընտրողներին: Իսկ Հայաստանին մենք կարող ենք զգուշացնել, որ նա խուսափի Ադրբեջանի լարած թակարդից: Ես կիսում եմ Ադրբեջանի հանդեպ խիստ միջոցներ կիրառելու պահանջը, սակայն Հայաստանը պետք է վարվի խելացի շախմատիստի պես՝ առաջնորդվելով հեռահար նպատակներով»,-հայտարարել է EuFoA գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեկը:
Կազմակերպությունը նաև հորդորել է Հայաստանին որոշակի քայլեր ձեռնարկել Հունգարիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար: «Թեև Սաֆարովին արտահանձնելու որոշումը շատ միամիտ էր, Հայաստանն ու Հունգարիան բազմադարյա կապեր ունեն և Ադրբեջանի կեղտոտ խաղը չպետք է փչացնի դրանք:
Հունգարիան կամուրջ է Արևմուտքի և Արևելյան Եվրոպայի միջև և Հայաստանի կարիքն ունի դա ամրապնդելու համար: Պետք է որոշակի աշխատանք տանել դժվարությունները հաղթահարելու համար»,-ասվում է EuFoA հայտարարության մեջ:

6 Сентябрь 2012 - 13:48 AMT
Общественная организация “Европейские друзья Армении” (EuFoA) приветствует осуждение европейскими структурами мировым сообществом проявлений антиармянской ксенофобии в Азербайджане.
Организация призвала ЕС наконец-то признать, что Азербайджан требует к себе более критичного подхода, чем другие страны. «У нас есть информация, что министры иностранных дел стран ЕС намерены обсудить вопрос помилования Сафаров, а Европарламент обсудит возможное принятие соответствующей резолюции», – говорится в заявлении EuFoA.
«Почему ЕС финансирует реализацию совместных программ с богатым нефтью и заведомо недемократичным Азербайджаном и заключает с ним крупные энергетические сделки, в то время как принимает санкции в отношении Беларуси. Это нельзя объяснить европейским избирателям. А Армению мы можем только предостеречь, чтобы она не попала в расставленную Азербайджаном ловушку. Я разделяю требования предпринять жесткие меры в отношении Азербайджана, но Армения должна вести себя как умный шахматист и исходить из долгосрочных интересов», – заявил генеральный секретарь EuFoA Майкл Кембек.
Организация также призвала Армению предпринять определенные шаги для нормализации отношений с Венгрией. «Хотя решение об экстрадиции Сафарова было по крайне мере очень наивным, Армению и Венгрию связывают многовековые исторические отношения. Грязная игра Азербайджана не должна испортить эти отношения. Венгрия является мостом между Западной и Восточной Европой и нуждается в Армении для укрепления этой функции. А Армения нуждается в Венгрии в свете предстоящего решения об облегчения визового режима с ЕС и Соглашения об Ассоциации. Необходимо провести определенную работу, чтобы преодолеть возникшие трудности», – говорится в заявлении EuFoA.