ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը մեղադրում է Ադրբեջանին ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին վնասելու մեջ, քանի որ վերջինս ներում է շնորհել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած և դրա համար Հունգարիայում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
«Հակամարտությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև չպետք է վերսկսվի»,-ասել է Ռասմուսենը Բաքվի դիվանագիտական ակադեմիայի ուսանողների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ «վեճը չունի ռազմական լուծում»:
«Ես խորապես մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներելու Ադրբեջանի որոշմամբ: 2004թ. նրա գործած արարքը հանցագործություն է, որը չպետք է փառաբանվի, քանի որ դա նվազեցնում է վստահությունը և չի նպաստում խաղաղ կարգավորմանը»,-ասել է Ռասմուսենը, որն ավելի ուշ պետք է հանդիպեր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

Генсек НАТО Андерс фог Расмуссен обвиняет Азербайджан в подрыве усилий по мирному урегулированию карабахского конфликта решением о помиловании убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, передает Reuters.
“Возврата к конфликту между Арменией и Азербайджаном не должно быть”, – сказал Расмуссен во время встречи со студентами дипломатической академии в Баку, добавив, что “спор не имеет военного решения”.
“Я глубоко обеспокоен решением Азербайджана помиловать Рамиля Сафарова. Поступок, совершенный им в 2004 году, был преступлением, которое не должно прославляться, так как это уменьшает доверие и не содействует мирному урегулированию”, – сказал Расмуссен, который позже должен был встретиться с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.