7 Սեպտեմբեր 2012 - 16:25 AMT
Բակո Սահակյան. Երդվում եմ ապահովել ԼՂՀ անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու անվտանգությունը
Մի քանի ժամ առաջ Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի ունեցավ ԼՂՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստ՝ նվիրված Արցախի հանրապետության նախագահի պաշտոնամուտին, որին ներկա էին 33 պատգամավորներից 32-ը:
Երդում տալով ժողովրդին 17-րդ դարի Ավետարանի և ԼՂՀ Սահմանադրության վրա նախագահ Բակո Սահակյանը նշել է. «Երդվում եմ՝ անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները, հարգել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը` ի փառս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և ի բարօրություն մեր ժողովրդի»:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, ՀՀ կառավարական պատվիրակությունը՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Մերձդնեստրի հանրապետությունների պատվիրակությունները, հյուրեր ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Մերձավոր արևելքից և այլն։
Երդման արարողությունից հետո Բակո Սահակյանը Վերածննդի հրապարակում ընդունել է հանրապետության զինված ուժերի զորահանդեսը, հաղորդում է Karabakh-open.info-ն:

7 Сентябрь 2012 - 16:05 AMT
Бако Саакян: Клянусь обеспечивать независимость, территориальную целостность и безопасность Нагорно-Карабахской Республики
Несколько часов назад в Степанакертском Дворце культуры и молодежи состоялось специальное заседание Национального Собрания НКР, посвященное инаугурации президента республики Арцах, на котором присутствовали все 32 депутата из 33.
Присягнув народу на Библии 17 века и Конституции НКР, президент Бако Саакян отметил: “Клянусь беспрекословно выполнять требования Конституции, уважать права и свободы человека и гражданина, обеспечивать суверенитет, независимость, территориальную целостность и безопасность республики во славу Нагорно-Карабахской Республики и на благо нашего народа”.
В мероприятии приняли участие также второй президент НКР Аркадий Гукасян, официальная делегация из РА во главе с Сержем Саркисяном, делегации республик Абхазии, Южной Осетии и Приднестровья, гости из РФ, США, Франции, Польши, Ближнего Востока и т.д.
После окончания церемонии инаугурации Бако Саакян принял на площади Возрождения парад представителей ВС НКР, сообщает Karabakh-open.info.