8 Սեպտեմբեր 2012 - 10:23 AMT
Ադրբեջանական «Զերկալո» թերթը հրապարակել է ադրբեջանցի զինվոր Իրադի Մամեդովի մոր հայտարարությունը: «Իմ որդին՝ Իսմայիլ Իբաևը ծառայել է Նախիջևանի տարածքում գտնվող զորամասում: 40 օր առաջ ինձ մոտ մի մարդ եկավ քաղաքացիական հագուստով: Նա բեռնատարով բերել էր որդուս դիակը: Ըստ նրա, տղան ինքնասպան էր եղել՝ կրակելով գլխին: Նա պահանջեց անհապաղ հուղարկավորել նրան, ինչն էլ արվեց»,-ասել է զինվորի մայրը: Նա նշել է, որ լսելով, որ Ադրբեջանում զինվորների ներքին օրգանները վաճառվում են, նա թաղումից 39 օր անց պահանջել է արտաշիրիմում անցկացնել:
«Արտաշիրիմումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 7-ին: Գործողությունը ղեկավարում էր Նախիջևանի զինդատախազության քննիչ Ռաշադ Գուլիևը: Սկզբից նա չցանկացավ մոտ թողնել ինձ; Ես չլսեցի և պահանջեցի, որ հերձում կատարվի, որի արդյունքում հայտնաբերվեց, որ չկան սիրտն ու լյարդը: Քննիչը փորձում էր ապացուցել, որ դրանք ուղղակի փտել են»,-ասել է նա «Զերկալո» թերթին:
Զինվորի մայրը հայտարարել է, որ մտադիր է մամլո ասուլիս անցկացնել, որի ժամանակ այդ փաստերը հանրության սեփականությունը կդառնան: «Զորամասի հրամանատարությունը գումար է առաջարկել , որպեսզի ես հրաժարվեմ մամլո ասուլիս կազմակերպելուց: Բնականաբար, ես հրաժարվեցի: Ինչպե՞ս նրանք չեն ամաչում գումար առաջարկել: Ես ի՞նչ է որդուս մեծացրել եմ, որ ի վերջո նրա մարմինը ստանամ առանց սրտի ու լյարդի, իսկ դիմացը փող վերցնեմ»,-վրդովվել է կինը:
Ադրբեջանցի զինվորների ներքին օրգանների վաճառքի վերաբերյալ սկանդալը տեղի ունեցավ օգոտոսի սկզբին, երբ ադրբեջանական մամուլում հայտնվեց «ոչ մարտական պայմաններում» սպանված ադրբեջանցի զինվորի մոր հայտարարությունը: Այն ժամանակ ադրբեջանցի զինվոր Պարվիզ Իսկանդերլիի մայրը՝ Կիֆայատ Իսկանդերլին հայտարարեց, որ իր որդու և նրա զինակիցներից ևս 7-ի ներքին օրգանները վաճառվել են արտերկիր:
Ավելի ուշ մամուլում հայտնվեց ֆրանսիական Թուլուզում բնակվող ադրբեջանական բանակի նախկին զինծառայող Ռագիմ Նամազովի բաց նամակը, որտես նա ևս պնդում է, որ ադրբեջանական բանակի զորամասերում, որոնք գտնվում են Նախիջևանում, զբաղվում են զինվորների ներքին օրգանների վաճառքով:

Азербайджанская газета «Зеркало» опубликовала заявление матери азербайджанского солдата Ирады Мамедовов. «Мой сын Исмаил Ибаев служил в воинской части, расположенной на территории Нахчывана. Сорок дней назад ко мне пришел человек в гражданской форме. Он привез на грузовой машине тело моего сына. По его словам, мой сын покончил с собой, пустив себе пулю в лоб. Он потребовал немедленно похоронить моего сына, что мы и сделали», — сказала нам мать солдата. Как отметила мать солдата, услышав о том, что в Азербайджане происходит изъятие и продажа внутренних органов солдат, она через 39 дней после похорон потребовала эксгумации трупа сына.
«Эксгумация состоялась 7 сентября. Руководил эксгумацией следователь из Военной прокуратуры Нахчывана Рашад Гулиев. Он сперва не хотел допускать меня к вскрытию тела моего сына. Но я ослушалась его и потребовала проведения вскрытия тела Исмаила в моем присутствии. При вскрытии было обнаружено, что у него отсутствуют сердце и печень. Следователь пытался убедить меня в том, что сердце и печень Исмаила просто сгнили», — сказал она «Зеркалу».
Как заявила мать солдата, она собирается провести пресс- конференцию, на которой намерена сделать эти факты достоянием общественности. «Командование части, в которой служил мой сын, предложило мне деньги, чтобы я отказалась от проведения пресс-конференции. Естественно, я не согласилась. Как им не стыдно предлагать мне деньги? Я, что, вырастила сына, чтобы в конце концов получить его тело без сердца и печени, а взамен взять деньги?» — возмущается убитая горем мать.
Скандал с изъятием у азербайджанских солдат внутренних органов для дальнейшей продажи разразился в начале августа, когда в азербайджанской прессе появилось заявление матери одного из погибших в «не боевой обстановке» азербайджанских солдат. Тогда мать азербайджанского солдата Парвиза Искандерли – Кифаят Искандерли заявила, что органы ее сына и еще 7 его сослуживцев были проданы за рубеж.
Чуть позже в прессе появилось открытое письмо проживающего во французском городе Тулуз бывшего военнослужащего азербайджанской армии Рагима Намазова, в котором он также утверждал, что в воинских частях азербайджанской армии, расположенных в Нахичеване, занимаются продажей внутренних органов солдат.