8 Սեպտեմբեր 2012 - 11:06 AMT
Ի պատասխան միջազգային հանրության կոշտ քննադատության, կապված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու հետ, պաշտոնական Բաքուն որոշել է ինչ-որ կերպ արդարանալ: Մասնավորապես, Ալիևի աշխատակազմի սոցիալ-քաղաքական դեպարտամենտի ղեկավար Ալի Հասանովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն, իբր, «պաշտոնապես Սաֆարովին հերոս չի հռչակել և չի փառաբանել նրա հանցագործությունը»: Պարզվում է, Բաքուն ուղղակի «ազատել է իր զինվորին, որը 8,5 տարի բանտում է նստել ու ապացուցել է, որ սոցիալական և միջազգային վտանգ չի ներկայացնում: Պարզվում է նաև, ըստ նույն Ալի Հասանովի, որ ադրբեջանական հանրության շրջանում հետաքրքրությունը Սաֆարովի գործի հանդեպ այնքան ուժգին էր, որ նա ինքն իրեն «հերոս հռչակվեց»: Եվ ոչ մի ծնծություն այդ առիթով Բաքուն չի էլ զգացել:
Եթե դատելու լինենք ըստ Հասանովի խոսքերի, ապա Ադրբեջանում ընդունված է հանցագործների առջև կարմիր գորգ փռել, նրանց բնակարաններ նվիրել, լեյտենանտին, անտեսելով կապիտանի աստիճանը, մայորի կոչում շնորհել, վճարել 8 տարվա աշխատավարձը: Այս ամենն ընդունված կարգ է:
Հավանաբար, պետք է մոռանալ նաև Ադրբեջանում բոլոր մակարդակներով հնչող հայտարարություններն այն մասին, որ Սաֆարովն «օրինակ է ադրբեջանցիների ապագա սերունդների համար, արիության ու քաջության մարմնացում, որը թշնամու արյունն է թափել»: Հետո ինչ, որ խաղաղ ժամանակ, հետո ինչ, որ քնած մարդու, հետո ինչ, որ կացնով:
Բաքվի ցանկությունն ինչ-որ կերպ վերականգնել խիստ տուժած հեղինակությունը, կարելի է հասկանալ: Չէ որ համաշխարհային հանրության արձագանքը բավականին կոշտ էր՝ ՄԱԿ-ից ու ՆԱՏՕ-ից սկսած մինչև Եվրոպայի խորհուրդ: Թեկուզ որևէ կշիռ ունեցող երկիր չմնաց, էլ չասած տերությունների մասին, որ չդատապարտեր Բաքվի կողմից բոլոր նորմերի ու օրենքների այդ անասելի խախտումը՝ հայտարարելով, որ դա լրջորեն կխոչընդոտի ղարաբաղյան կարգավորմանը: Բաքվում արդեն հավանաբար ուրախ էլ չեն, որ այս արկածախնդրությունը ձեռնարկեցին՝ չէ որ ողջ աշխարհը մի ակնթարթում հասկացավ այն, ինչի մասին հայերը պնդում են արդեն տասնյակ տարիներ՝ Արցախը ոչ մի պայմաններում և ոչ մի հանգամանքում չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, որը «սաֆարովներ է դաստիարակում»:
Վերջում մի փոքր տեղեկանք: 2004թ. փետրվարի 19-ին լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը Բուդապեշտում գազանաբար կացնահարվեց ադրբեջանցի սպա, ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Երկուսն էլ Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերեն լեզվի դասընթացներին: 2006թ. ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005թ. փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով՝ ծառայության ընթացքում դրսևորած արիության ու ինքնազոհողության համար:

8 Сентябрь 2012 - 10:42 AMT
В ответ на жесткую критику со стороны мирового сообщества помилования президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым убийцы армянского офицера Гругена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова официальный Баку решил хоть как-то реабилитироваться. В частности глава социально-политического департамента администрации Алиева Али Гасанов заявил, что Азербайджан-де «официально не объявлял Сафарова героем и не восхвалял его преступление». Оказывается, Баку просто «освободил своего солдата, который 8,5 лет отсидел в тюрьме и доказал, что не представляет никакой социальной и международной угрозы». Оказывается, по словам того же Али Гасанова, в азербайджанском обществе настолько был силен интерес к делу Сафарова, что он сам собой “провозгласился героем”. И никакого торжества Баку по этому поводу совсем и не испытывал.
Если судить по словам Гасанова, то в Азербайджане принято встречать преступников красными дорожками и цветами, дарить им квартиры, присуждать лейтенантам звание майора, перепрыгнув через капитана, выплачивать жалование за 8 лет, которые он сидел. Все это в порядке вещей.
Также, видимо, следует забыть обо всех звучащих в Азербайджане, при чем на всех уровнях, заявлениях о том, Сафаров – “пример для будущих поколений азербайджанцев, эталон храбрости и смелости, проливший кровь врага”. Ну и что, что в мирное время, ну и что, что спящего, ну и что, что топором.
Желание Баку хоть как-то восстановить свою довольно сильно подмоченную репутацию понять можно. Уж с очень жесткой реакцией выступило все мировое сообщество: от ООН до НАТО и Совета Европы. Практически все хоть сколько-нибудь значимые страны, не говоря уже о державах, осудили это нарушение всех мыслимых норм и законов со стороны Баку, заявив, что оно воздвигло серьезное препятствие на пути решения карабахского конфликта. Да и в самом Баку, видимо, уже не рады этой своей авантюре, ведь весь мир в одно мгновенье понял то, о чем армяне твердят не один десяток лет: Арцах ни при каких условиях и ни под каким видом не может войти в состав Азербайджане, культивирующего «сафаровых».
Ну и в завершение небольшая справка: убийца армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиль Сафаров 31 августа был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.