Հունգարիայի կառավարության որոշոմը Ռամիլ Սաֆարովին Բաքվին արտահանձնելու մասին ուղղված չէր Հայաստանի դեմ և չի կարող դիտարկվել որպես հայ ժողովրդի վիրավորանք: Այս մասին ասվում է Հունգարիայի ԱԳ նախարար Յանոշ Մարտոնիի նամակում` հասցեագրված ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին:
Իր նամակում Մարտոնին նշել է, որ Սաֆարովի արտահանձնումը, որը դատապարտվել էր ցմահ բանտարկության, «կատարվել է միջազգային նորմերի համաձայն Հունգարիայի համար այդ դեպքերում ընդունված կարգով»: «Այդ գործարքը բացառապես իրավաբանական է եղել»,-գրել է նա:
Հունգարիայի ԱԳ նախարարն ափսոսանք է հայտնել Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու Երևանի որոշման առնչությամբ՝ նշելով երկու ժողովրդների ավանդական բարեկամությունն ու «քրիստոնեական արժեքները, որ հազարամյակներ շարունակ կապում են երկու ժողովրդներին »: Հարաբերությունների կասեցումը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ, որոնք չեն բխում Հայաստանի շահերից, գտնում է Մարտոնին:
Վերջում նա հավաստիացրել է իր հայ պաշտոնակցին, որ Հունգարիան մշտապես շահագրգռված է զարգացնելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ և կոչ է արել երկուստեք ջանքեր գործադրել բարեկամական հարաբերությունները վերականգնելու ուղղությամբ:

10 Сентябрь 2012 - 09:59 AMT
Решение правительства Венгрии об экстрадиции азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова в Азербайджан не было направлено против Армении и не может рассматриваться в качестве оскорбления армянского народа. Об этом говорится в письме министра иностранных дел Венгрии Янош Мартони, адресованной главе МИД Армении Эдварду Налбандяну.
В своем письме Мартони отметил, экстрадиция Сафарова, который был приговорен венгерским судом к пожизненному заключению, «была проведена в соответствии с международными нормами и обычной в таких случаях практикой Венгрии». «Эта сделка носила исключительно юридический характер», – написал он.
Глава венгерского МИД выразил сожаление решением Еревана разорвать отношения с Будапештом, отметив традиционную дружбу между двумя народами и «христианские ценности, связывающие два народа на протяжении тысяч лет». Приостановление дипломатических отношений между странами может привести к серьезным последствиям, которые будут противоречить интересам Армении, считает Мартони.
В завершение письма он заверил армянского коллегу в неизменном интересе Венгрии в развитии сотрудничества с Арменией и призвал приложить двусторонние усилия для поиска путей по восстановлению дружеских отношений.