Միջազգային հարաբերությունների հունգարական ինստիտուտի գաղտնի փաստաթուղթը, որը գտնվում է nol.hu կայքի տրամադրության տակ, վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը մոլորեցրել է Հունգարիայի իշխանություններին` կապված Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման հետ, հաղորդում է Politics.hu-ն:
Ինստիտուտի ղեկավար Բոտոնդ Զակոնին հայտարարել է, որ այդ փաստաթղթի հրապարակումը «ցանկալի չէ»: Նրա խոսքով, ինստիտուտը, որը միջազգային հարաբերությունների պետական գործակալություն է, կանոնավոր կերպով նման հաշվետվություններ է նախապատրաստում հունգարական արտաքին քաղաքականության առանցքային հարցերի շուրջ:
Ինչպես նշվում է հաշվետվությունում, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Սաֆարովի արտահանձնման հարցը քննարկելու համար: Ալիևը խոստացել է, որ Սաֆարովը կշարունակի պատիժը կրել հայրենիքում: Սակայն Սաֆարովն Ադրբեջանում անհապաղ ներում է ստացել և ազատ արձակվել: Հունգարիան երկու օր անց դիվանագիտական նոտայի միջոցով արտահայտել է իր բողոքը, բայց Հայաստանը, չնայած դրան, խզել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները:
Փաստաթղթի հեղինակները հանգել են հետևության, որ Հունգարիան չափազանց զարմացել է Սաֆարովին ազատ արձակելու փասռից, և նրանից պահանջվել է 24 ժամ, որպեսզի ձևակերպի իր դիրքորոշումն այս հարցի վերաբերյալ: Նաև նշվում է, որ Բաքուն փորձել է Սաֆարովին արտահանձնելու դիմաց Բուդապեշտի հետ ինչ-որ գործարքի կեղծ տպավորություն ստեղծել. «Ադրբեջանը կարևոր է Հունգարիայի համար, ուստի Բուդապեշտը բացահայտորեն չի հայտարարում, որ Ալիևը մոլորության մեջ է գցել Օրբանին»:
Ինստիտուտի փորձագետները ենթադրում են, որ Հունգարիայի իշխանությունները պետք է որոշակի ռազմավարություն իրականացնեն, որպեսզի համաշխարհային հանրությանը հասկացնել տան, որ իրենք պատասխանատվություն չեն կրում Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու համար: «Մենք պետք է խոսենք թյուրիմացության մասին»,- ասվում է հաշվետվությունում:
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ Հունգարիայի և Հայաստանի հարաբերությունները որոշ ժամանակ կսառեցվեն, բայց ավելացվում է, որ միջնաժամկետ հարաբերությունները պետք է համառ ջանքերով վերականգնվեն:
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005թ. փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով՝ ծառայության ընթացքում դրսևորած արիության ու ինքնազոհողության համար: Օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից արտահանձնվեց Ադրբեջանին, որտեղ անհապաղ ներում ստացավ՝ նրան շնորհվեց մայորի կոչում, նոր բնակարան, վճարվեց 8 տարվա աշխատավարձը: Ի պաստասխան Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

Секретный документ Венгерского института международных отношений, попавший в распоряжение сайта nol.hu, свидетельствует о том, что Азербайджан ввел в заблуждение власти Венгрии в связи с экстрадицией убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, сообщает Politics.hu
Глава Института Ботонд Закони заявил, что публикация этого документа была «нежелательна». По его славам, его Институт, являющийся государственным агентством международных отношений, регулярно подготавливает подобные отчеты по ключевым вопросам венгерской внешней политики.
Как отмечается в самом отчете, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан встречался с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым для обсуждения вопроса экстрадиции Сафарова. Алиев пообещал, что Сафаров после передачи на родину продолжит отбывать наказание. Однако Рамиль Сафаров по прибытию в Азербайджан был немедленно помилован и освобожден. Венгрия через два дня посредством дипломатической ноты выразила свой протест, но Армения, несмотря на это, разорвала дипотношения с Венгрией.
Авторы документа пришли к выводу, что Венгрия была введена в заблуждение Азербайджаном, после была крайне удивлена освобождением Сафарова, и ей понадобилось 24 часа, чтобы сформулировать свою позицию по этому вопросы. Также отмечается, что Баку пытался создать ложное впечатление о наличие какой-то сделки с Будапештом в обмен на экстрадицию Сафарова: «Азербайджан представляет для Венгрии важность, поэтому Будапешт открыто не заявляет о том, что Алиев ввел в заблуждение Орбана».
Эксперты Института предполагают, что власти Венгрии должны проводить определенную стратегию, чтобы дать мировому сообществу понять, что они не несут ответственности за освобождение Рамиля Сафарова. “Мы должны говорить о недопонимании”, – говорится в отчете.
В документе также подчеркивается очевидность того, что отношения Венгрии и Армении будут некоторое время заморожены, но добавляется, что среднесрочные отношения должны быть восстановлены упорными усилиями.