28 Փետրվար 2005 - 12:26 AMT
ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉ. «ՋՈՆ ԷՎԱՆՍԻ ԱՐՏԱՀԱՅՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՊԵՏՔ Է ԳՆԱՀԱՏԵԼ ՈՐՊԵՍ «ՄԱՍՆԱՎՈՐ ՀԱՆԴԻՊՄԱՆԸ ԱՐՏԱՀԱՅՏԱԾ ԱՆՁՆԱԿԱՆ ԿԱՐԾԻՔ»
«Ես չեմ ցանկանում պարզաբանել ԱՄՆ քաղաքականությունը: ԱՄՆ հայկական համայնքի հետ ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ իմ կողմից թույլ տրված սահմանումները Օսմանյան Թուրքիայում հայերի ողբերգության եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի առնչությամբ կարող են առիթ հանդիսանալ թյուրիմացության համար»: Նման հայտարարությամբ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը փետրվարի 28-ին հանդես է եկել ամերիկյան դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Ջոն Էվանսը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը: «Չնայած նրան, որ ես նշել եմ, թե ԱՄՆ քաղաքականությունը հայկական ողբերգության առնչությամբ չի փոխվել, ես օգտագործել եմ «ցեղասպանություն» բառը, որն արտահայտում է անձնապես իմ` Ջոն Էվանսի, եւ ոչ թե քաղաքական գործչի տեսակետը: Դա, թերեւս, տեղին չէր»,-հայտարարել է դեսպանը: Նրա խոսքերով, ԱՄՆ քաղաքականությունն այդ հարցի շուրջ արտահայտվում է ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի տարեկան ուղերձում` նվիրված զոհված հայերի հիշատակին: «Իմ կառավարությունը ճանաչում է Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին Անատոլիայում տեղի ունեցած հայերի ողբերգությունը: Մենք ակտիվորեն աջակցել ենք 1915 թվականի հայերի սպանությունների եւ տեղահանության վերաբերյալ գիտական, հանրային եւ դիվանագիտական քննարկումների կազմակերպմանը: Մենք նաեւ աջակցել ենք Հայաստանի եւ Թուրքիայի կառավարությունների տնտեսական եւ քաղաքական երկխոսությանը, այդ ահավոր իրադարձությունների շուրջ բոլոր կողմերի ընդհանուր հայտարարի գալուն նպաստելու նպատակով»,-հայտարարել է Էվանսը: Բացի այդ, նրա խոսքերով, ԱՄՆ քաղաքականության առնչությամբ թյուրիմացության առիթ կարող են հանդիսանալ «իմ մեկնաբանությունները» Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ: «ԱՄՆ կառավարությունը աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը եւ գտնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին հարցը պետք է լուծվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսության արդյունքում»,-հայտարարել է նա: «ԱՄՆ-ն շարունակում է օգնություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծման որոնմանը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում: Մեզ համար հուսադրող է ՄԽ շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ շարունակվող երկխոսությունը: Ես խորապես ափսոսում եմ իմ մեկնաբանությունների արդյունքում ծագած թյուրիմացության համար»,-ընդգծել է նա: Մեկնաբանելով Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը` Պետական դեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սթիվ Պայկը նշել է. «Ջոն Էվանսի հայտարարությունները պետք է գնահատել որպես «անձնական տեսակետ, արտահայտված մասնավոր հանդիպման ժամանակ»: Դրանք չեն արտահայտում ԱՄՆ պաշտոնական դիրքորոշումը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի առնչությամբ ԱՄՆ կառավարության քաղաքականությունը մնում է անփոփոխ: Իր հերթին, ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Հաֆիզ Փաշաեւը քննարկել է տվյալ միջադեպը ԱՄՆ պաշտոնական անձանց հետ, այդ թվում Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավարեւելյան Եվրոպայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Լորա Քենեդիի հետ: Հաֆիզ Փաշաեւի խոսքերով, ամերիկացի պաշտոնյաների հետ զրույցներից պարզ է դարձել, որ նրանք ափսոսում են Ջոն Էվանսի հայտարարությունների համար: Նրանք եւս մեկ անգամ հավաստիացրել են Ադրբեջանի դեսպանին, որ «Միացյալ Նահանգները պաշտպանում են այդ երկրի տարածքային ամբողջականությունը եւ չեն ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը եւ նրա «կառավարությունը»: Հիշեցնենք, որ փետրվարի 19-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը Սան Ֆրանցիսկոյի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ արտահայտվել է «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորության մասին»: «Այսօր ես կանվանեմ դա Հայոց ցեղասպանություն»,-հայտարարել էր Էվանսը: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդագրության համաձայն, դեսպան Էվանսը ներկաներին հայտարարել է, թե խորհրդակցել է պետդեպարտամենտի փաստաբանի հետ, որը հաստատել է, թե 1915 թվականի իրադարձությունները եղել են «Ցեղասպանություն ըստ սահմանման»: «Ոչ մի ամերիկացի պաշտոնյա երբեւէ չի ժխտել այդ փաստը` ես կարծում եմ բառախաղը այդ դեպքում անհարիր է ամերիկացիների համար»-հայտարարել էր Էվանսը: «Ես հավատում եմ, որ իրերը պետք է անվանել իրենց անուններով, սակայն ԱՄՆ պաշտոնական քաղաքականությունը դեռեւս չի փոխվել, քանի որ Թուրքիայի հետ կան ավանդական կապեր ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում, հատկապես ռազմական ոլորտում»: «Հայոց ցեղսպանությունը 20 դարի առաջին ցեղասպանությունն է»,-աել է Էվանսը` նշելով ընդ որում, որ աշխարհը այն ժամանակ պատրաստ չէր համարժեք արձագանքին: «Ես հավաստիացնում եմ ձեզ, որ մենք պատրաստվում ենք լավ աշխատել այդ խնդրի շուրջ»,-հայտարարել էր Էվանսը: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` Էվանսը հայտարարել է, որ «մենք շատ դժվարին շրջան ենք վերապրումմ Թուրքիայի հետ»: Անդրադառնալով ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը` Էվանսը նշել է, որ «20-րդ դարում իշխող պատկերացումները անջատողականության վերաբերյալ կարելի է համեմատել 19-րդ դարի հասարակության շրջանում ընդունված ապահարզանի տաբուի հետ»: Նրա խոսքերով, «ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում լավատեսության համար քիչ առիթներ կան, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը չեն մոտենում խնդրի լուծման տարբերակի ընտրությանը»: Էվանսը նաեւ նշել է, որ թեեւ ԱՄՆ-ն եւ հարգում է պետությունների տարածքային ամբողջականությունը, սակայն «բոլորն են հասկանում, որ Ղարաբաղը չի կարող վերադարձվել Ադրբեջանին` դա աղետ կլիներ»: «Մեր հիմնական նպատակներից մեկն է ապահովել տարածաշրջանի առավել կայուն լինելը,-ասել է Էվանսը:-Հարավային Կովկասին նոր պատերազմ հարկավոր չէ»,-ընդգծել է ամերիկացի դիվանագետը:

28 Февраль 2005 - 12:26 AMT
Представитель Госдепартамента США: “Высказывания Джона Эванса следует расценивать как “личное высказывание, сделанное на частной встрече”
“Я желаю разъяснить политику США. Допущенные мною в ходе неофициальной встречи с армянской общиной США определения по поводу трагедии армян в Османской Турции и дальнейшего статуса Нагорного Карабаха могут стать поводом для недоразумений”. С таким заявлением в посольстве США в Армении выступил 28 февраля глава американской дипмиссии Джон Эванс, сообщает ИА REGNUM. “Несмотря на то, что я отметил, что политика США по отношению к армянской трагедии не изменилась, я использовал слово “геноцид”, которое выражает лично мою – Джона Эванса – точку зрения, а не политического деятеля. Это, впрочем, было не к месту”, – заявил посол. По его словам, политика США по этому вопросу выражается в ежегодном послании президента США Джорджа Буша, посвященном памяти погибших армян. “Мое правительство признает имевшую место в Анатолии трагедию армян в последние годы Османской империи. Мы активно содействовали организации научных, общественных и дипломатических обсуждений по поводу осуществленных в отношении армян в 1915 году убийств и выселений. Мы также содействовали экономическому и политическому диалогу между правительствами Армении и Турции с целью помочь всем сторонам прийти к общему знаменателю в вопросе этих ужасных происшествий”, – заявил Эванс. Кроме того, по его словам, поводом для недоразумений в отношении политики США “могут стать мои комментарии” по статусу Нагорного Карабаха. “Правительство США поддерживает территориальную целостность Азербайджана и считает, что вопрос о статусе Нагорного Карабаха должен быть решен посредством диалога между Арменией и Азербайджаном”, – заявил он. “США продолжают оказывать помощь в поиске мирного решения нагорно-карабахского конфликта в рамках процесса МГ ОБСЕ. Для нас является обнадеживающим продолжающийся между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана диалог в рамках МГ. Я глубоко сожалею по поводу возникших в результате моих комментариев недоразумений”, – подчеркнул он. Комментируя заявление посла США в Армении, официальный представитель Государственного департамента Стив Пайк отметил: “Высказывания Джона Эванса следует расценивать как “личное высказывание, сделанное на частной встрече”. Они не отражают официальную позицию США. Политика правительства США по вопросу Нагорного Карабаха остается неизменной”. В свою очередь, посол Азербайджана в США Хафиз Пашаев обсудил данный инцидент с официальными лицами США, в том числе с заместителем государственного секретаря по вопросам Кавказа, Центральной Азии и Юго-Восточной Европы Лорой Кеннеди. По словам Хафиза Пашаева, из бесед с американскими официальными лицами стало ясно, что они с сожалением восприняли высказывания Джона Эванса. Они еще раз заверили посла Азербайджана в том, что “Соединенные Штаты поддерживают территориальную целостность нашей страны и не признают Нагорный Карабах и его “правительство””. Напомним, что 19 февраля посол США в Армении Джон Эванс, в ходе встречи с представителями армянской общины Сан-Франциско высказался “о важности признания Геноцида армян”. “Cегодня я назову это армянским Геноцидом” – заявил Эванс. По сообщению Армянского Национального Комитета Америки (АНКА), посол Эванс заявил присутствующим, что консультировался с адвокатом государственного департамента, который подтвердил, что события 1915 года были “Геноцидом по определению”. “Никакой американский чиновник когда-либо не отрицал этого факта – я думаю, играть словами в этом случае было бы неподходящим для американцев”, – заявил Эванс. “Я верю, что вещи надо называть своими именами, однако официальная политика США пока не изменилась, поскольку в случае с Турцией существуют традиционные связи в рамках НАТО, особенно в военной сфере”. “Армянский Геноцид был первым геноцидом 20-ого столетия”, – сказал Эванс, отметив при этом, что мир тогда не был подготовлен к соответствующей реакции. “Я уверяю вас, что мы собираемся хорошо поработать над этой проблемой,” – заявил Эванс. Касаясь американо-турецких отношений, Эванс заявил, что “мы переживаем очень трудный период с Турцией”. Касаясь проблемы урегулирования карабахского конфликта, Эванс отметил, что “представления о сепаратизме, господствующие в 20-м веке, сравнимы с социальным табу на развод, принятым в обществе в 19 веке. По его словам, “в настоящее время мало поводов для оптимизма в процессе урегулирования карабахского конфликта, поскольку ни Армения, ни Азербайджан не приближаются к выбору варианта решения проблемы”. Эванс также указал на то что, хотя США и уважают территориальную целостность государств, однако “каждый понимает, что Карабах не может быть отдан Азербайджану – это было бы бедствием”. “Одна из главных наших целей состоит в том, чтобы обеспечить большую стабильность в регионе, – сказал Эванс. – Южному Кавказу не нужна новая война”, – подчеркнул американский дипломат.