Վերջերս տեղի են ունեցել երկու իրադարձություններ, որոնք կարող են հանգեցնել ռազմական գործողությունների, առանաց այն էլ լարված Կովկասում, գրում է Ուէսլիան համալսարանի պրոֆեսոր Պետեր Ռուտլանդը` The New York Times-ում հրապարակված «Երկու քայլ հետ Կովկասում»:
Առաջինը` Հունգարիայից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի արտանաձնում է Ադրբեջանին և երկրի նախագահի կողմից նրան ներում շնորհելը: Այս քայլը խստորեն քննադատել են Վաշինգտոնը, Մոսկվան և եվրոպական երկրները:
Բացի հիմնական միջազգային օրենքների և արդարադատության նորմերի խախտումներից, իր որոշմամաբ Բաքուն ամբողջ աշխարհին վտանգավոր ազդանշան տվեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ընդունելի է համարում հայերի սպանությունը: Ինչպես երևում է, 1992-1994թթ կրած պարտության ցավն այնքան խորն է, որ անգամ սպանությունը նրանց համար ներելի է: Դրանից հետո անգամ չարժե խնդրել Ղարաբաղի հայերին ընդունել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, որը ենթադրում է Ղարաբաղի ներառումը Ադրբեջանի կազմում, գրում է Ռուտլանդը:
Ըստ նրա, միայն այս իրադարձությունը կարող էր ի չիք դարձնել դիվանագետների և ակտիվիստների` փոխադարձ վստահության մթնոլորտ կառուցելու բազմամյա ջանքերը, առանց որի յուրաքանչյուր խաղաղ կարգավորում կմնա անիրականանալի երազանք:
Սակայն իրավիճակը ավելի սրվեց պակաս նշանակալի, սակայն ուշադրության արժանի իրադարձությամբ: Սեպտեմբերի 3-ին Ադրբեջանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը հարգել է երկրի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հիշատակը` նրա հուշարձանին ծաղկեպսակ դնելով: Գուցե սա ԱՄՆ բոլոր դեսպանների համար սովորական գործողություն է, սակայն լուսանկարիչները ֆիքսել են մի պահ, որտեղ Մորնինգսթարը գլուխ է խոնարհել հուշարձանի առջև, չնայած որ ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հերքել էր այս փաստը:
Այս կերպ, Մորնինգսթարը միանգամից երկու սխալ ազդանշան տվեց:
Նախ, այս քայլը կարող է առաջացնել դեմոկրատ-ակտիվիստների հիասթափությունը, ովքեր այդ կերպ կհամոզվեն, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն վախկոտի նման պաշտպանում բռնապետությունը` որպես կառավարման համարման ձև, ինչին ականատես ենք լինում Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ քաղաքականությունից:
Երկրորդ, սա կարող է ազդանշան հանդիսանալ Հայաստանի և նրա գործընկեր Ռուսաստանի համար, որ ԱՄՆ-ն անխոս սատարում է Ադրբեջանի կառավարությանը և ռազմավարական շահերը` կասպյան նավթը, մուտքը Կենտրոնական Ասիա, Իրանի կործանումը, ավելի բարձր է դասում մարդու իրավունքներից և ժողովրդական սկզբունքներից: Դրանից հետո, դժվար թե Հայաստանը ԱՄՆ կողմից ակնկալի արդարություն ղարբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Այսպես, երբ Գերմանիայի կանցլեր Վիլլի Բրանդտը 1970թ գլուխ խոնարհեց Վարշավայի գետտոյի զոհերի հիշատակի առջև, այս քայլը շրջադարձային հանդիսացավ և մոռացնել տվեց գերմանական նախկին չարագործությունները: Իսկ 2010-ին Պուտինը ծնկի իջավ լեհ սպաների հուշահամալիրի առջև: Վերջիններս գնդակահարվել էին Ստալինի հրամանով և այդ կերպ լեհերի հետ հաշտություն ազդարարեց:
Միակ բանը, որ պետք է Կովկասում, առաջանորդներն են, ովքեր Բրանդտի և Պուտինի օրինակով քաջություն կունենան զղջալու, հանդիպելու իրենց նախկին հակառակորդներին և խախղ ապրելու ճանապարհներ փնտրելու: Սակայն կարող ենք դրան շատ երկար սպասել, գրում է Պետեր Ռուտլանդը:

В последнее время произошло два знаковых события, которые могут привести к возобновлению боевых действий на и без того напряженном Кавказе, пишет профессор Уэслианского университета Петер Рутланд в опубликованной в The New York Times статье «Два шага назад на Кавказе».
Первое – это экстрадиция из Венгрии убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова и помиловании его в Азербайджане. Этот шаг вызвал жесткую критику со стороны Вашингтона, Москвы и европейских правительств.
Помимо нарушений основных норм правосудия и международных законов, своим решением Баку посла всему миру опасный сигнал о том, что правительство Азербайджана считает приемлемым убийство армян. Видимо, обида от поражения, которое нанесли азербайджанцам армяне в 1992-1994 года, настолько глубока, что даже убийство для них простительно. После этого даже не стоит просить армян Карабаха принять урегулирование карабахского конфликта, предполагающее их вхождение в состав Азербайджана, пишет Рутланд.
По его мнению, только одно это событие могло бы свести на нет многолетние усилия дипломатов и активистов по установлению атмосферы взаимного доверия, без которого любое мирное урегулирование останется несбыточной мечтой.
Но ситуация усугубилась менее значительным, но все же заслуживающим внимания событием. 3-го сентября новоназначенный посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар почтил память бывшего президента страны и отца нынешнего главы государства Гейдара Алиева, возложив венок к его памятнику в центре Баку. Очевидно, это стандартная протокольная процедура для всех послов США, Но фотографы сняли момент, когда Морнингстар склонил голову перед памятником, хотя позже госдепартамент США опроверг этот факт.
Таким образом, Ричард Морнингстара на пустом месте отправил сразу два неверных сигнала.
Во-первых, этот поступок может вызвать разочарование демократов-активистов, которые увидят в нем подтверждение того, как США трусливо поддерживают диктатуру в качестве подходящей формы правления, модель, известная по политике США на Ближнем Востоке.
Во-вторых, он может стать сигналом для Армении и ее партнера – России о том, что США безоговорочно поддерживают правительство Азербайджана и ставят стратегические интересы – каспийская нефть, выход на Центральную Азию, сдерживание Ирана – выше прав человека и демократических принципов.
После этого Армения вряд ли будет ожидать от США справедливости в посредничестве в урегулировании карабахского конфликта.
“Дипломатия всегда строилась с учетом подобных символических действий. В 1793 году посол Великобритании в Китае граф Макартни был изгнан из страны, когда отказался “пресмыкаться” перед императором. Позже визит японских министров в храм Ясукини в Токио, посвященный душам умерших, вызвал протесты в Китае и Южной Корее.
И наоборот, когда канцлер Германии Вилли Брандт преклонил колени перед памятником жертвам Варшавского гетто в 1970 году, этот шаг перевернул страницу прошлых немецких злодеяний. А в 2010 Владимир Путин склонил колени перед монументом польских офицеров, расстрелянных по приказу Сталина, в Катыни и этим послал сигнал к примирению с поляками.
Все, что нам нужна на Кавказе, – это лидеры, которые по примеру Брандта и Путина наберутся смелости раскаяться, встретиться со своим бывшим противником и найти пути жить в мире. Но мы можем очень долго ждать этого”, – пишет профессор Уэслианского университета Петер Рутланд.