Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը անցած շաբաթ տեղի ունեցած փակ կուսակցական նիստում խոստովանել է, որ որոշում է կայացրել Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու մասին, թեև գիտեր, որ վաղ թե ուշ նա ազատ է արձակվելու, հայտնում է Origo.hu-ն, հղում անելով կառավարությանն ու «Ֆիդեզ» կուսակցությանը մոտ աղբյուրների վրա:
Ըստ հաղորդագրության, կուսակիցներն ու խորհրդականները բազմիցս են զգուշացրել Օրբանին, որ այդ քայլը ռիսկային է, սակայն հունգարացի վարչապետը դիտարկել է այդ որոշումը որպես ժեստ ադրբեջանցիների հանդեպ՝ հետագայում նոր վարկատուներ ապահովելով Հունգարիայի բույջեի համար:
Օրբանը խոստովանել է, որ գիտեր հնարավոր հետևանքների մասին, սակայն, կարծում էր, թե Սաֆարովին ազատ կարձակեն մի քանի ամիս անց, «առողջական վիճակի պատճառաբանությամբ»:
Ըստ Origo.hu-ի, քաղաքական գործիչները, մեկնաբանելով ստեղծված իրավիճակը, այն անվանում են «անհաջող միջադեպ», սակայն համամիտ են վարչապետի հետ այն բանում, որ խնդիրը լուծելու լավագույն միջոցն այն անտեսելն է:

11 Сентябрь 2012 - 14:29 AMT
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на состоявшемся на прошлой неделе закрытом партийном заседании признался, что принял решение об экстрадиции в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, хотя знал, что рано или поздно он будет освобожден, сообщает Origo.hu со ссылкой на близкие к правительству и партии Фидез анонимные источники.
Согласно сообщению, коллеги по партии и советники не раз предупреждали Орбана о рискованности такого шага, но венгерский министр рассматривал это решение в качестве жеста в сторону азербайджанцев для дальнейшего обеспечения новых кредиторов для бюджета Венгрии.
В ходе партийного заседания, которое переросло в горячий спор, Виктор Орбан признал, что знал о возможных последствиях, но ожидал, что Сафаров будет помилован через несколько месяцев «по состоянию здоровья».
Как пишет Origo.hu, политики, комментируя сложившуюся ситуацию, называют ее «неуклюжим инцидентом», но соглашаются с мнением премьер-министра о том, что лучший способ решить проблему – просто ее игнорировать.