12 Սեպտեմբեր 2012 - 12:47 AMT
Հունգարիայի ընդդիմադիր սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդ Աթիլա Մեշտերհազին իր երկրի վարչապետին անվանել է «բարոյապես սնանկ» և կոչ արել հրաժարական տալ: Նախօրեին հաղորդագրություն է տարածվել, որի համաձայն Վիկտոր Օրբանն անցած շաբաթ կուսակցության փակ նիստում խոստովանել է, որ որոշում է ընդունել Ռամիլ Սաֆարովի Ադրբեջանին արտահանձնելու մասին, թեև իմացել է, որ վաղ թե ուշ նա ազատ է արձակվելու:
Ինչպես հայտարարել է Մեշտերհազին, Օրբանը պետք է անձամբ պատասխանատվություն կրի իր որոշումից հետո ծագած սկանդալի համար, քանի որ հետևանքների մասին իրեն նախազգուշացրել են ԱԳ և արդարադատության նախարարները:
Հաղորդվում է նաև, որ իշխող կուսակցության նախաձեռնությամբ ադրբեջանցի մարդասպանի արտահանձնման հարցը հանվել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդարանի օրակարգից: Մասնագետները դա սխալ են անվանել, քանի որ հենց այդ հանձնաժողովը պետք է զբաղվի այդ հարցով:
Կուսակցության նիստի ժամանակ Օրբանը հայտարարել է, որ կուսակցության գործընկերները և խորհրդականները բազմիցս նախազգուշացրել են նրան նման քայլի վտանգավորության մասին, բայց հունգարացի վարչապետը դիտարկել է այդ որոշումը որպես ժեստ ադրբեջանցիների կողմը` Հունգարիայի բյուջեի համար նոր վարկատուներ ապահովելու համար: Օրբանը խոստովանել է, որ իմացել է հնարավոր հետևանքների մասին, բայց ակնկալել է, որ Սաֆարովին ներում կշնորհվի մի քանի ամիս անց «առողջական պատճառներով»:
2006թ. ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: Օգոստոսի 31-ին Հունգարիան արտահանձնեց Սաֆարովին Ադրբեջանին, որտեղ նրան անհապաղ ներում շնորհվեց: Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

12 Сентябрь 2012 - 12:17 AMT
Лидер оппозиционной социалистической партии Венгрии Аттила Мештерхази назвал премьер-министра своей страны “моральным банкротом” и призвал его уйти в отставку. Накануне было распространено сообщение, согласно которому Виктор Орбан на состоявшемся на прошлой неделе закрытом партийном заседании признался, что принял решение об экстрадиции в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, хотя знал, что рано или поздно он будет освобожден.
Как заявил Мештерхази, Орбан должен лично нести ответственность за разразившийся после его решения скандал, так как о последствиях его предупреждали министры иностранных дел и юстиции.
Также сообщает, что по инициативе правящей партии вопрос экстрадиции азербайджанского убийцы был снят с повестки комиссии парламента по вопросам национальной безопасности. Специалисты назвали это ошибкой, так как именно эта комиссия должна заниматься этим вопросом.
Во время партийного заседания сам Орбан заявил, что коллеги по партии и советники не раз предупреждали его о рискованности такого шага, но венгерский министр рассматривал это решение в качестве жеста в сторону азербайджанцев для дальнейшего обеспечения новых кредиторов для бюджета Венгрии. Также Орбан признал, что знал о возможных последствиях, но ожидал, что Сафаров будет помилован через несколько месяцев «по состоянию здоровья».