3 Մարտ 2005 - 15:28 AMT
ԱՄՆ ԽՈՇՈՐԱԳՈՒՅՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿՈՉ ԵՆ ԱՐԵԼ ՋՈՐՋ ԲՈՒՇԻՆ ԱՊՐԻԼԻ 24-Ի ԻՐ ԱՄԵՆԱՄՅԱ ԵԼՈՒՅԹՈՒՄ ՕԳՏԱԳՈՐԾԵԼ «ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ» ԲԱՌԵՐԸ
ԱՄՆ խոշորագույն հայկական կազմակերպությունները կոչ են արել երկրի նախագահ Ջորջ Բուշին ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ելությում օգտագործել «Հայոց ցեղասպանություն» բառերը, հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը: Ուղերձում մասնավորապես նշվում է այն փաստը, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը հայտարարել է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը եղել է 20 դարի առաջին ցեղասպանությունը»: «Հայոց Ցեղասպանության 90-ամյակի նախաշեմին, մենք կոչ ենք անում ձեզ, հետեւել Ռոնալդ Ռեյգանի եւ ԱՄՆ բազմաթիվ այլ պաշտոնատար անձանց օրինակին եւ հաստատել պատմական փաստերը, որոնք դուք արդեն մեկ անգամ ճիշտ որակել եք Հայոց Ցեղասպանություն», – նշվում է նամակում:

3 Март 2005 - 15:28 AMT
Крупнейшие армянские организации США призвали Джорджа Буша в своей ежегодной речи 24-го апреля использовать слова «геноцид армян»
Крупнейшие армянские организации США обратились к президенту страны Джорджу Бушу с призывом в своей ежегодной речи 24-го апреля использовать слова «геноцид армян», сообщает Армянская Ассамблея Америки. В послании, в частности, отмечается тот факт, что Посол США в Армении Джон Эванс заявил, что «геноцид армян был первым геноцидом 20-го века». «Накануне 90-ой годовщины геноцида армян мы призываем вас последовать примеру Рональда Рейгана и многих других официальных лиц США и утвердить исторические факты, которые вы уже правильно определили как геноцид армян», – отмечается в послании.