13 Սեպտեմբեր 2012 - 14:40 AMT
Եվրախորհրդարանը կողմ քվեարկեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին Հունգարիայում կացնահարած ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման ու Ադրբեջանում նրան ներում շնորհելու վերաբերյալ բանաձևին: Մինչ այդ խորհրդարանականները քվեարկեցին բանաձևի մեջ որոշ ուղղումներ ու փոփոխություններ մտցնելու օգտին :
Բանաձևի սկզբնական տարբերակում մասնավորապես ասվում է. «Որպես հիմք ընդունելով նախորդ բանաձևն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի մասին, ԵՄ կառույցների հայտարարությունները Սաֆարովի գործով, սեպտեմբերի 3-ին հրապարակված Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հայտարարությունն այն մասին, թե Հունգարիան գործել է իր միջազգային պարտավորությունների շրջանակում և արտահանձնման միջազգային օրենքներից ելնելով, Դատապարտված անձնաց փոխանցման մասին կոնվենցիայից, Ադրբեջանի արդարադատության փոխնախարար Վիլայաթ Զահիրովի նամակը Հունգարիայի արդարադատության նախարարին՝ Եվրախորհրդարանը գտնում է, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից Սաֆարովի նման շուտափույթ ներումը կասկածի տակ է դնում արտահանձնման իրական պատճառները, որոնք հակասում են Վիլայաթ Զահիրովի օգոստոսի 15-ի նամակին:
Որպես հետևանք 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հայաստանը կասեցրեց հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, իսկ հայ սպայի մարդասպանի ներումը ավելացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում:
Հաշվի առնելով այս ամենը Եվրախորհրդարանը՝
Ափսոսանք է հայտնում, որ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում դիմավորեցին որպես հերոսի, շնորհեցին նրան մայորի կոչում, վճարեցին 8 տարվա աշխատավարձը:
Կոչ է անում Հայաստանին ու Ադրբեջանին շարունակել հաշտեցման գործընթացը:
Հիշեցնում է, որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, որի ստորագրման մասին այժմ բանակցություններ են ընթանում, դրույթներ ունի մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին,որոնք պետք է պահպանվեն:
Կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին բոլոր ջանքերը գործադրել կատարելագործելու համար դատական համակարգը, մասնավորապես, հետապնդման, դատապարտման ու բողոքարկման դատական գործընթացները:
Կոչ է անում Ադրբեջանին ենթարկվել այդ երկրի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած բոլոր որոշումներին:
Հանձնարարում է Եվրախորհրդարանի նախագահին սույն բանաձևը փոխանցել Եվրոպայի խորհրդին, Եվրահանձնաժողովին, Ադրբեջանի և ԵՄ երկրների կառավարություններին ու խորհրդարաններին»:

Европарламентарии проголосовали за принятие резолюции в связи с экстрадицией из Венгрии и помилованием в Азербайджане убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. До того парламентарии проголосовали за некоторые поправки и изменения в тексте резолюции.
В первоначальном тексте резолюции, в частности, говорилось:
«Принимая за основу предыдущую резолюцию по ситуации с правами человека в Азербайджане, заявления структур ЕС по делу Сафарова, опубликованное 3-го сентября заявление премьер-министра Венгрии Виктора Орбана о том, что Венгрия действовала в рамках своих международных обязательств, закрепленный в международных законах опыт экстрадиции, Конвенцию о передаче осужденных лиц, письмо замминистра юстиции Азербайджана Вилаята Захирова, адресованное министру юстиции Венгрии, Европейский парламент считает, что такое скорое помилование Рамиля Сафарова президентом Азербайджана ставит под сомнение истинные причины передачи его Азербайджану, которые противоречат содержанию направленного 15 августа Венгрии письма Вилаята Захирова.
Как следствие, Армения 31 августа 2012 года заморозила отношения с Венгрией.
А помилование убийцы армянского офицера нагнетает напряжение в регионе.
С учетом всего вышеизложенного, Европарламент
Выражает сожаление тем, что Рамиля Сафарова встретили в Азербайджане как героя, присудили ему звание майора, выплатили жалование за 8 лет.
Призывает Армению и Азербайджан продолжать процесс примирения
Напоминает, что Соглашение об Ассоциации, о подписании которого на данный момент идут переговоры, содержит положения о защите прав человека, которые следует соблюдать
Призывает власти Азербайджана приложить усилия по усовершенствованию судебной системы, в частности, процессы преследования, осуждения, заключения и апелляции в судебном порядке
Призывает Азербайджан подчиниться всем принятым Европейским судом по правам человека решениям по этой стране
Поручает председателю Европарламента передать резолюцию Европейскому совету, Еврокомиссии, правительствам и парламентам Азербайджана и стран ЕС».