13 Սեպտեմբեր 2012 - 15:48 AMT
Եվրախորհրդարանում կայացել են հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին Հունգարիայում կացնահարած ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման ու Ադրբեջանում նրան ներում շնորհելու վերաբերյալ բանաձևի քննարկումները:
Քննարկումների մասնակցած եվրապատգամավորները հիմնականում հանդես են եկել Հունգարիայի և Ադրբեջանի խիստ քննադատությամբ` Սաֆարովին ներում շնորհելն ու նրան հերոսացնելը որակելով որպես աննախադեպ, անընդունելի և ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի մոտ շոկ առաջացնող քայլ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հասցեին մեղադրանք է հնչել, որ Սաֆարովին ներելով, նա իրեն պահել է մաֆիայի ղեկավարի նման և ցույց տվել, որ Ադրբեջանում յուրաքանչյուրը կարող է հայ սպանել և հերոս ճանաչվել: Եվրախորհրդարանի քննարկումներին ելույթ ունեցողների կարծիքով, Բաքուն պետք է երեշխավորի, որ Սաֆարովը կկրի իր արժանի պատիժը:
Ընդգծվել է նաև, որ Հունգարիան պետք է ավելի ուշադիր վարեր բանակցություններն Ադրբեջանի հետ և համոզվեր, որ Բաքուն միջազգային նորմերը չի օգտագործելու մարդասպանին ազատելու նպատակով: Եվրապատգամավորներն առաջարկել են ստիպել Ադրբեջանին` որպես Եվրախորհրդի անդամ, իրականացնել իր վրա վերցված միջազգային պարտավորվածությունները:
Պատգամավորները հիմնականում ըմբռնումով են մոտեցել Հունգարիայի հետ հարաբերությունների սաեռցմանը, թեև որոշները նշել են, որ Երևանի կտրուկ արձագանքը չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Ելույթ ունեցողներն անդրադարձել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Մասնավորապես, առաջարկություն է հնչել, որ Եվրախորհրդարանը պետք է ավելի ակտիվ ներգրավվի ղարաբաղյան գործընթացում: Եվրապատգամավորները նաև ընդգծել են Ղարաբաղի վերաբերյալ ավելի ինտենսիվ բանակցությունների անհրաժեշտությունը, որոնցում ակտիվորեն ներգրավված կլինեն ամենաբարձր մակարդակում ինչպես երկրների ղեկավարները, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակությունը:
Քննարկումներից հետո Եվրախորհրդարանի անդամները ընդունեցին Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներում շնորհելու կապակցությամբ բանաձև:

13 Сентябрь 2012 - 15:11 AMT
В Европарламенте прошли обсуждения резолюции в связи с экстрадицией из Венгрии и помилованием в Азербайджане убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
Участвовавшие в обсуждениях европарламентарии в основном выступили с жесткой критикой Азербайджана и Венгрии, назвав помилование Рамиля Сафарова и его героизацию беспрецедентным, неприемлемым и вызвавшим шок у всего цивилизованного мира. В адрес президента Азербайджана Ильхама Аливеа было озвучено обвинение, что он, помиловав Сафарова, повел себя как «босс мафии» и показал, что любой человек в Азербайджане может убить армянина и стать героем. По мнению выступавших, Баку должен гарантировать, что Сафаров понесет заслуженное наказание.
Также было отмечено, что Венгрия должна была более внимательно вести переговоры с Азербайджаном и должна была убедиться, что Баку не будет использовать международные нормы для освобождения убийцы. Европарламентарии предложили заставить Азербайджан, как члена Совета Европы, выполнять взятые на себя международные обязательства.
Европарламентарии в основном с пониманием отнеслись к замораживанию отношений с Венгрией, хотя некоторые отметили, что жесткая реакция Еревана не способствует примирению в регионе.
Выступающие также затронули тему урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В частности было озвучено предположение, что Европарламент должен более активно вовлечься в карабахский процесс. Евродепутаты также отметили необходимость более интенсивных переговоров по Карабаху, в которые активно будут вовлечены как представители руководства стран на самом высоком уровне, так и гражданское общество.
После обсуждений члены Европарламента приняли резолюцию в связи с экстрадицией и помилованием Рамиля Сафарова.