Այս րոպեներին Մոսկվայի Կրանսոպրեսնենսկայա զաստավա հրապարակում «Ուլիցա 1905 գոդա» մետրոյի կայարանի մոտ սկսվում է Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու և ներում շնորհելու դեմ բողոքի ցույցը:
«Ռուս-հայկական բարեկամություն» կազմակերպությունը ցույցի անցկացումը համաձայնեցրել է Մոսկվայի քաղաքապետարանի հետ: Միջոցառումն անցկացվում է Ռուսաստանի այլ հայկական ՀԿ-ների հետ:
Ցույցում հանդես կգան քաղաքական կուսակցությունների, խոշոր հասարակական միավորումների և Ռուսաստանի ազգային համայնքների ներկայացուցիչներ:
Դատելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումներից` Մոսվկայի ադրբեջանցիները մտադիր են սադրանք կազմակերպել հայկական կազմակերպությունների ցույցի ժամանակ: Մասնավորապես, Vesti.az կայքում հրապարակվել է «Այսօր Մոսկվայի կենտրոնը կարող է ներկվել հայ սադրիչների արյունով» հոդված, որում նշվում է. «Մոսկվայի իշխանությունները նախազգուշացվել են այն մասին, որ այսօրվա ցույցի ժամանակ ադրբեջանցիների և հայերի միջև կարող են բախումներ լինել: Իսկ այդ բախումները միանգամայն հավանական են, քանի որ Մոսկվայի ադրբեջանական երիտասարդությունը մտադիր չէ ձեռքերը ծալած նստել… Հայերի ցույցին ուշադիր կհետևեն մի քանի տասնյակ երիտասարդ ադրբեջանցիներ: Արդեն մի քանի օր մենք պատրաստվում ենք այսօրվա ցույցին: Մենք ադրբեջանական երիտասարդության խումբ ենք` կրթություն ստացած մոսկովյան բուհերում: Մեր տղաները (20-25 հոգի) կցրվեն «Կրանսոպրեսնենսկայա զաստավա» հրապարակով: Նրանք կհետևեն ցույցին, դրա մասնակիցների գործողություններին և ելույթներին: Եթե հայերը թույլ տան իրենց վիրավորել Ադրբեջանը կամ նրա ժողովրդին կամ, Աստված չարասցե, համարձակվեն այրել Ադրբեջանի դրոշը, ապա մենք իսկույն կմիջամտենք: Մենք արդեն նախազգուշացրել ենք հայ երիտասարդությանը, որ կողմնակի դիտորդներ չենք լինելու»:

14 Сентябрь 2012 - 09:13 AMT
В эти минуты на площади Краснопресненская застава у станции метро «Улица 1905 года» в Москве начинается митинг протеста против экстрадиции и освобождения приговоренного к пожизненному заключению за убийство армянского офицера Рамиля Сафарова.
Организация «Русско-Армянское Содружество» проведение митинга согласовала с мэрией Москвы. Мероприятие проводится в сотрудничестве с другими армянскими общественными организациями России.
На митинге выступят представители политических партий, крупных общественных объединений и национальных общин России.
Судя по публикациям в СМИ Азербайджана, азербайджанцы Москвы намерены устроить провокацию во время митинга армянских организаций. В частности, на сайте Vesti.az опубликована статья “Сегодня центр Москвы может обагриться кровью армянских провокаторов”, в которой отмечается: “власти Москвы были предупреждены о том, что в ходе сегодняшнего митинга могут произойти столкновения между азербайджанцами и армянами. А эти столкновения вполне возможны, поскольку и азербайджанская молодежь Москвы не намерена сидеть, сложа руки… За митингом армян будут пристально наблюдать несколько десятков молодых азербайджанцев. Уже несколько дней мы ведем подготовку к сегодняшнему митингу. Мы – это группа азербайджанской молодежи, получающая образование в московских вузах. Наши ребята, а это человек 20-25 (ожидается подкрепление еще из 30-40 человек), будут рассредоточены по всей площади «Краснопресненская застава». Они будут наблюдать за митингом, за действиями его участников и их речами. Если армяне позволят себе оскорбить Азербайджан или его народ, или, не дай Бог, посмеют сжечь флаг Азербайджана, то мы сразу же вмешаемся. Мы уже предупредили армянскую молодежь, что не будем сторонними наблюдателями”.