14 Սեպտեմբեր 2012 - 13:59 AMT
Հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպիչներից մեկը՝ Յասին Հայալը առաջիկա չորս ամսում կարող է ազատ արձակվել իրավաբանական «սողանցքի» պատճառով, հայտարարել է Դինքի ընտանիքի փաստաբանը, հայտնում է Hurriet Dayli News-ը:
«Այդ գործի բոլոր մասնակիցները, որոնց մեղադրանք է ներկայացվել ահաբեկչական կազմակերպության մասնակցելու համար, արդարացվել են, այնպես որ առավելագույն ժամկետը, որին կարող է դատապարտվել Հայալը, 6 տարվա ազատազրկումն է, եթե դատավճիռը հաստատվի նաև վճռաբեկ դատարանում: Հազիվ թե Գերագույն վճռաբեկ դատարանը իր վճիռը 4 ամսից շուտ կայացնի»,-հայտարարել է փաստաբան Ֆեթիե Չեթինը:
Վերջին ուղղումները Թուրքիայի ՔՕ-ում սահմանափակում են ազատազրկման առավելագույն ժամկետը 5 տարով, բացառությամբ ահաբեկչության և կազմակերպված հանցավորության մեջ մեղադրանքներին: Եվս մեկ տարի կարող է ավելացնել Գերագույն վճռաբեկ դատարանը:
Ինչպես հավելել է Դինքի ընտանիքի մեկ այլ փաստաբան Բահրի Բելենը, այդ հարցը չափազանց վիճահարույց է, քանի որ ստացվում է, որ ցանկացած հանցագործ կարող է օրինական կերպով ազատ արձակվել:

14 Сентябрь 2012 - 13:38 AMT
Один из организаторов убийства главного редактора армяно-турецкой газеты “Акос” Гранта Динка Ясин Хайал в течение четырех месяцев может выйти на свободу благодаря появившейся юридической “лазейке”, заявила адвокат семьи Динка, сообщает Hurriet Dayli News.
Дело в том, что суд, который вынес приговор по делу об убийстве Динка, не смог должны образом передать документы в Высший апелляционный суд.
“Все проходящие по этому делу, которым было предъявлено обвинение в участии в террористической организации, были оправданы, так что максимальным сроком, к которому может быть приговорен Ясин Хайал, является 6 лет лишения свободы (если приговор не будет утвержден Апелляционным судом ). Вряд ли Верховный апелляционный суд объявит свое решение раньше, чем через 4 месяца”, – заявила адвокат Фетхие Четин.
Последние поправки в Уголовном кодексе Турции ограничивают максимальный срок заключения пятью годами, за исключением обвинения в организованной преступности и терроризме. Еще год может добавить Верховный апелляционный суд.
Как заявил другой адвокат семьи Динка Бахри Белен, этот вопрос является крайне спорным, так получается, что любой преступник может на законном основании выйти на свободу.