(?)Ի՞նչն է կարևոր Արցախի համար` անկախության ճանաչումը, թե անվտանգության երաշխիքները:
(!)Ամենակարևորը անվտանգությունն է: Տվյալ պահին ոչ ոք այդ անվտանգությունն իրապես երաշխավորել չի կարող: Ադրբեջանը ագրեսիվ պետություն է, որի ղեկավարությունը արդեն մի քանի տարի է պատրաստվում է ռազմական գործողությունների: Իշխող էլիտայի մոտ առողջ բանականության և տարրական տրամաբանության բացակայությունը խոսում է այն մասին, որ վերջինս հաշվի չի առնելու պոտենցիալ զինված հակամարտության զոհերի փաստը: Միևնույն ժամանակ հասկանում ենք, որ Հայաստան հայրենասիրական շրջանները Արցախի անկախությունն ընկալում են որպես Երևանի գլխավոր խնդիր: Եվ նման մոտեցումը հիմնված է արդարության և սեփական ժողովրդի հետ համակարծիք լինելու զգացման վրա: Սակայն այժմ մենք ունենք մի իրավիճակ, որտեղ խելագար հարևանը դանակ է թափահարում և սպառնում սպանություններով: Հարկավոր է շտապ հոգեբույժներ և պահապաններ կանչել: Միայն անվտանգության լուրջ երաշխիքներ ստանալուց հետո, Հայաստանի կողմից Արցախի ճանաչումը զոհերի և արյունահեղության չի հանգեցնի: Ստեփանակերտի և Անդրկովկասի բոլոր պետությունների անվտանգության իրական երաշխավոր կարող է հանդիսանալ միայն Ռուսաստանը, որոշ իմաստով` Իրանի հետ միասին:
(?)Միջազգային հանրությունը շարունակում է քննարկել Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը: Ինչքա՞ն երկար դա կտևի և արդյոք կարո՞ղ է այդ հարցը «շատ անհարմար» դառնալ Իլհամ Ալիևի համար:
(!)Սկսենք նրանից, որ ես համոզված եմ, որ ադրբեջանցի այլասերված մարդասպանը ուշադիր հետևում է ինտերնետում իր ազգանունը պարունակող հղումներին: Նրան հաճույք չպատճառելու համար առաջարկում եմ այդ հանցագործին հունգարական ԶԼՄ-ների կողմից մտածված մականունով կոչել` «կացնով մարդասպան»: Ադրբեջանական ղեկավարության մոտ մտավոր կարողությունների բացակայությունը, իհարկե, Բաքվին փակուղի է մտցրել: Նախ, պետք էր մտածել, թե ինչպես Արևմուտքում կընկալվի «կացնով մարդասպանի» ազատ արձակումը: Ապա, պետք էր իմանալ, որ հայկական սփյուռքը ի զորու է արտասահմանում շատ արդյունավետ կերպով անցկացնել PR-քարոզչություն`ամրացնելով Ադրբեջանի իմիջի վատացման էֆեկտը: Հարցն արդեն, մեղմ ասած, անհարմար է նախագահ Ալիևի համար, սակայն թվում է, թե սա Բաքվի իշխող էլիտայում ոչ ոքի չի հուզում: Գուցե ամեն ինչ այլ կերպ լիներ, եթե առջևում արդար ընտրություններ լինեին, սակայն հաջորդ տարի արդեն իսկ նախապես պարզ է, թե ով է դառնալու նախագահ: Սեփական քայլերի ճշմարտացիությունում վստահ լինելն արդեն վաղուց վերածվել է լկտիության:
(?)Արդյոք չե՞ք կարծում, որ այս առնչությամբ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու լավ լծակ է ստեղծվել:
(!)Ալիևն առայժմ պետք է Վաշինգտոնին: Չի կարելի կարծել, որ հունգարական ղեկավարությունը և ադրբեջանական իշխանությունները «կացնով մարդասպանը» օպերացիան իրականացրել են առաց Վաշինգտոնի տեղյակ լինելու: ԱՄՆ պետդեպարտամենտը չափազանց արագ մեկնաբանեց տեղի ունեցածը, որպեսզի հավատալ, որ վերջինս տեղյակ չէր Ալիևի որոշմանը: Ադրբեջանի ղեկավարի խայտառակությունը խոսում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ում արդեն դիտարկում են «ադրբեջանական գարնան» տարբերակը` Ալիևի պաշտոնանակ արվելը և նոր ղեկավարող էլիտայի նշանակումը: Իլհամ Ալիևը թակարդում է, ամենայն հավանականությամբ, չմտածելով անգամ, որ նախորդ տարի նման թակարդում էր հայտնվել նաև Հոոսնի Մուբարաքը, ինչը վերջինիս համար այնքան էլ լավ ավարտ չունեցավ: Ենթադրում եմ, որ ԱՄՆ-ն դիտարկում է Ալիևի արդյունավետ օգտագործումը Իրանի դեմ իր խաղում: Եթե նա գլուխ չհանի, հեշտությամբ կարող է փոխարինվել Վաշինգտոնի մեկ այլ ներկայացուցչով: Այդ ժամանակ ադրբեջանցի առաջնորդը հանկարծ հարգարժան բարեկամից կվերածվի բռնապետի…
(?)Ինչպե՞ս եք տեսնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ապագան:
(!)ԵԱՀԿ ՄԽ շարունակելու է իր ապարդյուն աշխատանքը, չնայած որ հենց դրա գոյության փաստը բանակցային հարթակի և շփման հնարավորության ստեղծման օրինակ է` առանց հակամարտության իրական լուծման: Ընդ որում, չնայած որ Անջեյ Կասպրշչիկը` որպես հմուտ դիվանագետ լավ է տիրապետում խնդրի մանրամասերին, իսկ ԵԱՀԿ ՄԽ-ը պարբերաբար քննարկում է հետաքրքիր գաղափարներ, այն չի ներկայացնում հակամարտությամբ հետաքրքրված բոլոր կողմերի շահերը: Ի՞նչի հիման վրա ԱՄՆ ավելի շատ առնչություն ունի հարցին, քան Ստեփանակերտը: Բանակցային գործընթացում Արցախի ներկայացուցիչների բացակայությունը խոսում է այն մասին, որ տվյալ պահին անգամ կառուցողական երկխոսությունը անհնար է, չեմ խոսում արդեն հակամարտության մասին:

(?)Что важнее для Арцаха – признание независимости или гарантии безопасности?
(!)Важнее всего безопасность. На данный момент никто этой безопасности реально гарантировать не сможет. Азербайджан является агрессивным государством, руководство которого уже несколько лет готовится к военным действиям. Отсутствие здравого смысла и элементарной логики у правящей элиты говорит о том, что она не будет считаться с жертвами потенциального вооруженного конфликта. Понимаем в то же время, что патриотические круги в Армении воспринимают независимость Арцаха как основную задачу Еревана. И такой подход основан на чувстве справедливости и глубокой солидарности с собственным народом. Однако сейчас мы имеем ситуацию, в которой сумасшедший сосед махает ножом и угрожает убийством. Нужно срочно вызвать психиатра и охрану. Только после получения серьезных гарантий безопасности признание Арцаха Арменией не приведет к жертвам и кровопролитию. Настоящим гарантом безопасности не только в случае Степанакерта, но всех стран Закавказья может стать только Россия, в определенной степени вместе с Ираном.
(?)Международное сообщество продолжает обсуждать экстрадицию Рамиля Сафарова. Как долго это продлится и может ли этот вопрос стать "очень неудобным" для Ильхама Алиева?.
(!)Начнем с того, что я уверен, что азербайджанский убийца – извращенец внимательно следит за ссылками со своей фамилией в Интернете. Чтобы не доставлять ему удовольствия предлагаю называть этого бандита кличкой, которой его назвали венгерские СМИ – «убийца с топором». Отсутствие умственных способностей азербайджанского руководства, конечно, завело Баку в тупик. Во-первых, надо было думать как освобождение «убийцы с топором» будет восприниматься на Западе. Во-вторых, надо было знать, что армянская диаспора в состоянии очень эффективно провести PR-кампанию за рубежом, укрепляя эффект ухудшения имиджа Азербайджана. Вопрос уже неудобный, мягко говоря, для президента Алиева, но кажется, что это в Баку никого из правящих элит не волнует. Может, было бы по другому, если бы впереди были честные выборы, но в следующим году и так уже заранее понятно, кто станет президентом. Степень уверенности в собственной правоте уже давно превратилась в наглость.
(?)Не считаете ли Вы, что США получили хороший рычаг давления на Азербайджан в этой связи?
(!)Пока Алиев Вашингтону еще нужен. Нельзя считать, что венгерское руководство (премьер Орбан контролируемый США) и азербайджанские власти провели операцию «убийца с топором» без тихого согласия вашингтонского «обкома». Госдеп США слишком быстро прокомментировал произошедшее, чтобы поверить, что он не был в курсе решения Алиева. Позор главы государства Азербайджан говорит о том, что в США уже рассматривают вариант «азербайджанской весны» – свержения Алиева и назначения новых руководящих элит. Ильхам Алиев попал в ловушку, скорее всего даже не думая о том, что в прошлом году в такую же ловушку попал Хосни Мубарак, что не особенно хорошо для него закончилось. Предполагаю, что США проверят возможность эффективного использования Алиева в своей игре против Ирана. Если он не справится, его можно будет очень просто заменить на другого представителя Вашингтона, избавляясь от неудобного союзника с плохим имиджем. Тогда азербайджанский лидер вдруг резко превратится из уважаемого друга в диктатора…
(?)Каким Вам видится будущее Минской группы ОБСЕ?
(!)Минская группа ОБСЕ будет продолжать свою безуспешную работу, хотя сам факт ее существования является примером создания дискуссионной площадки и форума контактов, без возможности реального решения конфликта. При том, что Анджей Каспршик как опытный дипломат очень хорошо владеет темой, а МГ ОБСЕ периодически обсуждает интересные идеи, она не представляет интересы всех заинтересованных сторон конфликта. На какой основе США имеют большее отношений к вопросу, чем Степанакерт? Отсутствие представителей Арцаха в переговорным процессе говорит о тем, что на данный момент даже конструктивный диалог невозможен, не говоря уже о решении конфликта.