15 Սեպտեմբեր 2012 - 07:44 AMT
Կիպրոսի ԱԳ նախարար. Բաքուն պետք է կատարի դիվանագիտական հավաստիացումները և խոստումները, որոնք տրվել էին
Շարունակվում է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պաշտոնական այցելությունը Կիպրոս: Սեպտեմբերի 14-ին կայացել է Հայաստանի և Կիպրոսի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էրատո Կոզակու-Մարկուլիսի բանակցությունները: Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, ողջունելով Հայաստանի ԱԳ նախարարին՝ Կիպրոսի արտգործնախարարն ասաց. «Շատ հաճելի է ողջունել Կիպրոսում Հայաստանի արտգործնախարարին և ցուցաբերել նույնպիսի հյուրընկալություն, որին ես արժանացա անցյալ ապրիլին Երևան իմ այցելության ժամանակ, ինչպես նաև շարունակել հանգամանալից երկխոսությունը Կիպրոսի ավանդական բարեկամի և դաշնակցի հետ՝ մեր ռազմավարական գործընկերության ընդլայնման վերաբերյալ: Մի քանի օրից Հայաստանի անկախության 21-րդ տարեդարձն է և ես կցանկանայի սրտագին շնորհավորել այդ կապակցությամբ: Հայաստանի ժողովուրդը կարող է հպարտ լինել, որ իրենց երկիրը, կարճ ժամանակում հասել է նշանակալի առաջընթացի և ներկայանում է ոչ միայն իր հաջողություններով երկրի ներսում, այլ նաև հարգանք և վստահություն է վայելում միջազգային հանրության կողմից:»
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ինքը ուրախ է կրկին այցելել Կիպրոս, որի հետ Հայաստանը կապում են ժամանակի փորձությունն անցած դարավոր բարեկամությունն ու եղբայրական հարաբերությունները, մի երկիր, որի խորհրդարանը առաջիններից, դեռևս 1982 թվականին, ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը, մի երկիր, որտեղ առկա է ակտիվ և օրինակելի ինտեգրված հայ համայնք:
Նախարարները հանգամանալից անդրադարձան քաղաքական երկխոսության, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության, առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման, միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության, ռազմական համագործակցության, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանն առնչվող հարցերին, քննարկեցին վերականգնվող էներգետիկայի, տուրիզմի, մշակույթի բնագավառներում փոխգործակցության ընդլայնման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը: ԵՄ-ում Կիպրոսի նախագահության ենթատեքստում տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում Հայաստան- Եվրոպական Միություն համագործակցության, որպես մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման առաջին քայլ վիզային ռեժիմի դյուրացման գործընթացի, ազատ և համապարփակ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ: Այս համատեքստում ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահ Կոզակու-Մարկուլիսը նշեց, որ Կիպրոսը հանդիսանում է Հայաստանի աջակիցը Եվրոպական Միության հետ համագործակցության բոլոր ոլորտներում: Քննարկվեցին նաև տարեվերջին կայանալիք Հայաստան – Եվրոպական Միություն համագործակցության խորհրդի նիստին առնչվող հարցեր:
Բանակցությունների օրակարգում էին նաև կիպրական հիմնահարցի կարգավորմանն ու արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն առնչվող հարցերը և երկու երկրների փոխադարձ աջակցությունը միմյանց կողմից այդ ուղղություններով գործադրվող ջանքերին:
Նախարար Կոզակու-Մարկուլիսը հանգամանալից ներկայացրեց Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում բնական պաշարների օգտագործման Կիպրոսի ինքնիշխան իրավունքի դեմ Թուրքիայի անընդունելի սպառնալիքները և ապօրինի գործողությունները: Անդրադառնալով ադրբեջանցի մարդասպանի ազատ արձակմանը՝ Եվրոպական Միության ԱԳ նախարարների խորհրդի նախագահը ասաց. «Մենք խորապես ափսոսում և դատապարտում ենք հրեշավոր հանցագործություն կատարած անձին ներում շնորհելու վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի որոշումը և նրան փառաբանող քայլերը, ու շատ մտահոգված ենք տարածաշրջանային կայունության վրա դրա ազդեցության վերաբերյալ: Անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը լիովին հարգի համապատասխան միջազգային կոնվենցիաների տառն ու ոգին, ինչպես նաև իրականացնի այն դիվանագիտական հավաստիացումները և խոստումները, որոնք տրվել էին»:
Հայաստանի և Կիպրոսի արտգործնախարարները քննարկեցին մերձավորարևելյան զարգացումները: Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի նախագահի նախաձեռնության մասին, Կիպրոսի ԱԳ նախարար ասաց.
«Ես ցանկանում եմ ողջունել Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը՝ տարածաշրջանային կայունության հաստատման, ներառյալ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, որոնք ցավոք սրտի չեն իրագործվում Թուրքիան կողմից արձանագրությունների վավերացման ճանապարհին խոչընդոտներ հարուցելու պատճառով: Որպես կիպրոսցիներ, մենք, դժբախտաբար, ունենք համաձայնությունների չկատարման և հետադարձ քայլեր կատարելու տխուր և երկար պատմություն Անկարայի հետ, որը նախընտրում է ոչ թե հարգել իր ստորագրությունը, այլ դրա փոխարեն վերափոխել այն սպառնալիքների և հետագա ապօրինի քայլերի»:
Հանդիպումից հետո նախարարներն հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Կիպրոսի արտգործնախարարի հետ հանդիպումից առաջ Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին ելույթով հանդես եկավ Կիպրոսի ԱԳՆ ղեկավար աշխատակիցների առջև և պատասխանեց նրանց հարցերին:
Էդվարդ Նալբանդյանի այցելության օրակարգում էր նաև կիպրահայ համայնքային կառույցների ղեկավարների հետ հանդիպումը, որոնց արտգործնախարարը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքական բնագավառում ձեռնարկվող քայլերը:

15 Сентябрь 2012 - 10:03 AMT
Продолжается официальный визит министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна на Кипр. 14 сентября состоялись переговоры между министрами иностранных дел Армении и Кипра Эдвардом Налбандяном и Эрато Козаку-Маркулис. Как сообщают в пресс-службе МИД РА, поприветствовав главу МИД Армении, министр иностранных дел Кипра сказала: “Весьма радостно и почетно принимать министра иностранных дел РА, поскольку я сам в апреле этого года, во время своего визита в Армению, удостоился достаточно теплого приема, а также продолжить обстоятельный диалог с традиционным другом и союзником Кипра относительно расширения нашего стратегического партнерства. Через несколько дней в Армении будут отмечать 21-летие провозглашения независимости, по этому поводу хочу от всего сердца поздравить Вас и весь народ. Армянский народ может гордиться тем, что его страна за такой короткий срок достигла такого прогресса, а значительные успехи достигнуты не только внутри страны, Армения пользуется уважением и доверием всего международного сообщества”.
Поблагодарив за теплый прием, глава МИД РА Эдвард Налбандян отметил, что рад вновь посетить Кипр, с которым Армению связывают испытанные временем вековая дружба и братские отношения, со страной, парламент которой одним из первых, еще в 1982 году признал и осудил Геноцид армян, страной, в которой прекрасно интегрирована активная армянская община. Министры обстоятельно коснулись политического диалога, взаимодействия в международных структурах, развития торгово-экономических связей, деятельности межправительственной комиссии, военного сотрудничества, вопросов расширения правового договорного поля, были обсуждены меры, предпринимаемые с целью расширения сотрудничества в области энергетики, туризма, культуры. В контексте председательства Кипра в ЕС состоялся обмен мнениями относительно процесса переговоров по договору о взаимодействии Армении и Евросоюза, о процессе упрощения визового режима, как первого шага к либерализации режима въездных виз, созданию свободной и всеобъемлющей торговой зоны. Были также обсуждены вопросы, касающиеся предстоящего заседания Совета сотрудничества Армения-Евросоюз. В повестке переговоров также был затронут вопрос состояния процесса по урегулированию кипрской проблемы на данный момент, а также вопрос процесса мирного урегулирования Карабахского конфликта.
Относительно экстрадиции азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова Эрато Козаку-Маркулис сказала: “Мы глубоко сожалеем и осуждаем решение президента Азербайджана о помиловании человека, совершившего подобное чудовищное преступление, а также его дальнейшее прославление. Мы весьма озабочены влиянием всех этих событий на стабильность в регионе. Необходимо, чтобы Азербайджан всецело уважал букву и дух соответствующих международных конвенций, а также выполнил все свои дипломатические гарантии и обещания”.
Министры иностранных дел Армении и Кипра также обсудили ситуацию на Ближнем Востоке. Говоря об урегулировании армяно-турецких отношений, а также об инициативе президента Армении, глава МИД Кипра отметила: “Я приветствую усилия властей Армении в утверждении региональной стабильности, в том числе в направлении урегулирования отношений с Турцией, которые, к сожалению, не реализовались вследствие создания препятствий на пути ратифицирования протоколов со стороны Турции”.
По завершении встречи министры выступили с совместной конференцией.
После встречи с главой МИД Кипра Эдвард Налбандян выступил перед сотрудниками МИД Кипра относительно внешней политики Армении и ответил на их вопросы.