Սեպտեմբերի 14-ին Կանադայի մայրաքաղաք Օտտավայում մեկնարկեց Օտտավայի Առաջին Հայկական Փառատոնը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, փառատոնի բացումը տեղի ունեցավ Օտտավայի քաղաքապետարանի դիմաց, որտեղ Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը և Օտտավայի փոխքաղաքապետ Սթիվ Դերոշը հանդիսավոր արարողությամբ բարձրացրեցին փառատոնի դրոշը:
Սեպտեմբերի 14-ից 16-ը կայացող Օտտավայի Առաջին Հայկական Փառատոնը կոչված է ծանոթացնել Կանադայի մայրաքաղաքի բնակիչներին հայկական մշակույթին, ավանդույթներին, երգ ու պարին, խոհանոցին: Փառատոնին մասնակցելու են պարային խմբեր, երգչախմբեր Կանադայի մի շարք քաղաքների հայ համայնքներից, մատուցվելու է պատարագ, տեղի են ունենալու ջազ համերգներ, ներկայացումներ:

14 сентября в столице Канады – Оттаве стартовал Первый армянский фестиваль Оттавы. Как сообщают в пресс-службе МИД РА, открытие фестиваля состоялось напротив здания мэрии Оттавы, где посол Армении в Канаде Армен Еганян и вице-мэр Оттавы Стив Дерош торжественно приподняли флаг фестиваля.
Фестиваль, который пройдет с 14 по 16 сентября в Оттаве, призван познакомить жителей столицы Канады с армянской культурой, национальными традициями, песней, танцами и кухней. В фестивале примут участие танцевальные ансамбли, хоры представляющие армянские общины ряда городов Канады, будет отслужена праздничная литургия, состоятся джазовые концерты, спектакли и т.д.