18 Սեպտեմբեր 2012 - 06:33 AMT
Հունգարիայի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելու համար ցմահ դատապարտված ադրբեջանական բանակի լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը և Ադրբեջանի նախագահի կողմից նրան անմիջապես ներում շնորհելը աշխարհում բազմաթիվ բացասական արձագանքների պատճառ է դարձել: Այս մասին գրում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ, ռուս դիվանագետ Վլադիմիր Կազիմիրովը «Նեզավիսիմայա գազետայում»:
«Միջնորդները պետք է վերադառնան դեպի սկիզբ» հոդվածում Կազիմիրովը գրում է. «Կա «սաֆարովշչինայի» մի կարևոր ասպեկտ: Չնայած Բաքվի հետ կապված շահերին և համաթուրանական նախասիրություններին, Հունգարիայի կառավարությունը նախընտրեց քննադատել ներումը: Ադրբեջանի դեսպանատանը և դեսպանին ուղղված սեպտեմբերի 2-ի բողոքի նոտայում ցույց է տրված, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները հակասում են դատավճռի իրագործումը շարունակելու պաշտոնական խոստմանը: Ադրբեջանի արդարադատության նախարարը 2012թ օգոստոսի 15-ի նամակում հավաստիացրել է, որ Սաֆարովը կարող է պայմանականորեն ազատ արձակվել միայն պատիժը 25 տարի կրելուց հետո միայն: Բաքվում կոպտորեն խախտել են սեփական խոստումները: Մեր օրերում քիչ չեն պաշտոնական Բաքվի` որպես գործընկերոջ, անկայության օրինակները: Հեյդար Ալիևը քաջ գիտակցում էր, թե ինչ է նշանակում համաձայնագիր` առանց վերջինիս ժամկետները նշելու և ինքն էլ կողմ էր հանդես գալիս հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելուն: Իսկ Իլհամ Ալիևը պնդում է, որ պատերազմը դեռևս չի ավարտվել: Բաքվում զորքերի շփման գիծը համառորեն կոչում են ճակատային գիծ, հակառակորդին` թշնամի և այլն: Հայաստանում և Ադրբեջանում նախընտրական գործընթացների զարգացումը չի հեշտացնում հակամարտող կողմերի հետ ԵԱՀԿ
ՄԽ աշխատանքները: Դրան է ավելանում նաև «սաֆարովշչինայի» պատճառով առաջացած բարդ իրավիճակը: Կասկած չկա, որ այս պայմաններում միջնորդ-պետությունները իրենց ջանքերը կկենտրոնացնեն հիմնական սկզբունքներում վիճելի հարցերի լուծման, իրավիճակը սրելու անթույլատրելի փորձերի, ռազմական գործողությունները չվերսկսելու վրա»:

18 Сентябрь 2012 - 05:42 AMT
Массу негативных откликов в мире вызвал скандал вокруг экстрадиции Венгрией лейтенанта азербайджанской армии Рамиля Сафарова, пожизненно заключенного за убийство топором спящего армянского коллеги по языковым курсам НАТО в Будапеште, а особенно его мгновенно последовавшее помилование президентом Азербайджанской Республики (АР) и новый виток его прославления в Баку. Об этом пишет сопредседатель МГ ОБСЕ (1992-1996), российский дипломат Владимир Казимиров в «Независимой газете».
В статье «Посредникам предстоит вернуться к началу» Казимиров пишет: «Есть важный аспект «сафаровщины». Несмотря на связанные с Баку интересы и пантуранские увлечения, правительство Венгрии предпочло осудить помилование. В ноте протеста посольству АР и послу АР 2 сентября с.г. показано, что действия азербайджанской стороны противоречат официальному обещанию продолжить исполнение приговора на родине осужденного. Заместитель министра юстиции АР в письме от 15 августа 2012 года заверял, что Сафаров может быть условно-досрочно освобожден лишь 25 лет спустя после вынесения приговора. В Баку грубо пренебрегли собственными обещаниями. И в наши дни немало примеров ненадежности официального Баку как партнера. Чего стоит его нежелание признать бессрочность перемирия 1994 года лишь потому, что она вытекает из умолчания! Гейдар Алиев отдавал себе отчет, что значит соглашение без указанного срока его действия, и сам высказывался за урегулирование конфликта исключительно мирными средствами. А Ильхам Алиев твердит, что война еще не окончена. В Баку линию соприкосновения войск упорно называют линией фронта, противника – врагом и т.п. Воинственная риторика там чаще громыхает, чем приглушена. Предвыборные расклады в Армении и Азербайджане не облегчают работу сопредседателей Минской группы ОБСЕ со сторонами конфликта. А тут еще нелепая и неуместная помеха – осложнения, вызванные «сафаровщиной». Нет сомнений, что в этих условиях государства-посредники сосредоточат свои усилия не столько на разрешении спорных вопросов в базовых принципах, сколько на недопустимости попыток и дальше обострять ситуацию, тем более возобновлять военные действия».