Ռուսաստանի Ժայռամագլցման ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վլադիմիր Մլամիդը հայտարարել է, որ արդեն 2013թ ժայռամագլցումը կարող է դառնալ օլիմպիական սպորտաձև և ներառվել 2020թ Օլիմպիադայի ծրագրում:
«Նախորդ տարի ժայռամագլցումը ներառվել է ՄՕԿ-ի` 10 սպորտաձևերից կազմված «շորթ-լիստում»: 2013-ին այդ ոչ օլիմպիական ձևերի ցուցակից կընտրվի մեկ սպորտաձև, որը կդառնա օլիմպիական և կներառվի 2020թ Օլիմպիական խաղերի ծրագրում»: Ուստի աշխարհի առաջանությանը ներկա էին ՄՕԿ-ի երկու ներկայացուցիչներ»,-ասել է Մալամիդը: Ըստ նրա, իրենց գլխավոր մրցակիցը ուշուն է:

18 Сентябрь 2012 - 06:47 AMT
Вице-президент Федерации скалолазания России Владимир Маламид заявил, что уже в 2013 году скалолазание может стать олимпийским видом спорта и быть включенным в программу Олимпиады-2020.
“ В прошлом году скалолазание включено в “шорт-лист” МОК из 10 видов спорта. В 2013 году из этого списка неолимпийских видов выберут один вид спорта, который станет олимпийским, и его включат в программу Олимпиады 2020 года. Поэтому на чемпионате мира присутствовало два представителя Международного олимпийского комитета”,- сказал Маламид.