9 Մարտ 2005 - 06:52 AMT
ԵԱՀԿ ՄԻՆՍԿԻ ԽՄԲԻ ՆԵՐԿԱՅԻՍ ՀԱՄԱՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ ԲԱՎԱՐԱՐՈՒՄ Է ՎԼԱԴԻՄԻՐ ԿԱԶԻՄԻՐՈՎԻՆ, ՍԱԿԱՅՆ ՈՉ ԱՄԵՆ ԻՆՉՈՎ
ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի ներկայիս համանախագահների աշխատանքը բավարարում է 1992-1996 թվականներին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ռուսաստանի կողմից համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովին, սակայն ոչ ամեն ինչով: Այս ամսին Վ.Կազիմիրովը հայտնել է «Երկիր» շաբաթաթերթի կայքում հրապարակված հարցազրույցում: «Չէի ցանկանա ծերունու պես փնթփնթալ եւ թերագնահատել նոր սերնդին: Սակայն ոչ միայն կողմերը, այլեւ միջնորդները զգալիորեն շեղվել են Բուդապեշտում բարձր մակարդակով Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ընդունված ԵԱՀԿ առավել կոնկրետ որոշումներից: Մինչեւ 1997 թվականը ընթանում էր ծանր, երբեմն տանջալից, խափանումներով աշխատանք կողմերի հետ: Սակայն` բավական կանոնավոր բանակցությունների ժամանակ: Սակայն` հակամարտության բոլոր կողմերի հետ: Սակայն` համաձայնագրի` իրավաբանորեն պարտավորեցնող փաստաթղթի կոնկրետ տեքստ մշակելու համար: Իսկ հետո, իբր, թեթեւացրին իրենց աշխատանքը` անցան համաձայնության միայն ուրվագծերի որոնմանը»,- նշել է ռուս դիվանագետը: Նրա խոսքերով` «երեք ուրվագծային տեքստեր թաղվեցին»: «Ընտրեցին նոր ձեւ. թող բանակցեն երկու նախագահները: Ավելի քան 20 հանդիպում, իսկ արդյո՞ւնքը… Հետո մեկուկես տարվա ընդմիջում` գումարած բոլոր քարտերի խառնում նոր նախագահի համար: Արդեն ետեւում է եւս մեկուկես տարի: Արդյո՞ւնքը: Ո՛չ փաստաթուղթ կա, ո՛չ ուրվագիծ, ո՛չ էլ բանակցություն: Իջան ընդհանուր կոնսուլտացիաների մակարդակի` նախարարների հազվադեպ հանդիպումների ժամանակ: Իսկ նախագահները փնտրում են խոշոր ֆորումներ, որտեղ կարելի է հանդիպել, իբր, պատահաբար (որ սպասելիքներ չլինեն)…»,- նկատել է նա: «Ահա թե ինչի վերածվեց Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Եվ այն պատճառով, որ համանախագահները զբաղված են թվում է թե շատ կարեւոր, բայց իրենց համար ոչ ամենագլխավոր գործով»,- ընդգծել է Վլկադիմիր Կազիմիրովը: Նրա խոսքերով` յուրաքանչյուր շրջադարձում նրանք այդ գործընթացը փրկում են կողմերի քմահաճույքներից, կարծես այն իրենց ավելի է պետք, քան հենց կողմերին, կողմերը ներկայացնող ժողովուրդներին: Պետք է դադարել «ամեն գնով» փրկել գործընթացը, կողմերն իրենք պետք է սովորեն գնահատել այն: Ապա թե ոչ` ընդմիջում տալ, մինչեւ «հասունանան», հայտարարել է ռուս դիվանագետը: «Պետք չէ վախենալ, որ ինչ-որ մեկն իր վրա կվերցնի կարգավորման գործընթացը եւ կհասնի դրան: Թող փորձեն: Կոնկրետ առաջարկներ այստեղ շարադրել չի ստացվի, առաջին հերթին` դրանք բուդապեշտյան որոշումներն են, նաեւ «ապահովական ծրագիրը» (երկուսն էլ տեղադրված եմ իմ կայքում)»,- եզրափակել է նա:

Работа нынешних сопредседателей Минской группы ОБСЕ устраивает сопредседателя в 1992-1996 годах Минской группы ОБСЕ от России Владимира Казимирова во многом, но не во всём. Об этом сам Владимир Казимиров заявил в интервью, опубликованном на сайте еженедельника “Еркир”. “Очень не хотелось бы впадать в старческое ворчание, в недооценку нового поколения. Однако не только стороны, но и посредники заметно отклонились от наиболее конкретных решений ОБСЕ, принятых по Карабаху на высшем уровне в Будапеште. До 1997 г. шла трудная, порой мучительная, с пробуксовками, работа со сторонами. Но на переговорах, довольно регулярных. Но с участием всех сторон конфликта. Но над конкретным текстом соглашения – юридически обязывающего документа. А потом якобы облегчили себе работу – перешли к поиску лишь контуров соглашения”, – отметил российский дипломат. По его словам, “три контурных схемы похоронены”. “Избрали новую форму – пусть договорятся два президента. Более 20 встреч, а результат? Потом пауза на полтора года плюс перетасовка всех карт для нового президента. Уже позади ещё почти полтора года. Результат?
Ни документов, ни контуров, ни переговоров. Сползли до общих консультаций на редких встречах министров. А президенты ищут крупные форумы, где можно повидаться как бы невзначай (чтобы не было особых ожиданий)…”, – заметил он. “Вот во что вылился процесс карабахского урегулирования. А всё потому, что сопредседатели заняты, казалось бы, очень важным, но всё же не самым главным для них делом”, – подчеркнул Владимир Казимиров. По его словам, они на каждом вираже лишь спасают этот процесс от капризов самих сторон, как будто он им больше нужен, чем самим сторонам, чем народам, которые представляют стороны. Надо перестать спасать этот процесс «любой ценой» – стороны сами должны научиться ценить его. А нет – взять паузу, пока не «остепенятся», заявил российский дипломат. “Бояться, что кто-то перехватит урегулирование и достигнет его – не приходится. Пусть попробуют. Конкретные предложения здесь не изложить – прежде всего, это будапештские решения, а также «страховочный план» (и то, и другое есть на моём личном сайте)” – резюмировал он.