18 Սեպտեմբեր 2012 - 18:07 AMT
Ադրբեջանում կարծում են, որ «Կովկաս 2012» զորավարժությունների միջոցով ՌԴ-ն նախազգուշացնում է անգամ չմտածել պատերազմի մասին
Ադրբեջանցի փորձագետները մեկնաբանել են Ռուսաստանում անցկացվող լայնամասշտաբ «Կովկաս 2012» զորավարժությունները:
Զորավարժություններն անցկացվում են Հարավային զինվորական շրջանի 4 հրաձգարաններում, ինչպես նաև Սև և Կասպից ծովերի ջրային տարածքներում: Զորավարժություններում ներգրավված են ավելի քան 8 հազար զինծառայողներ, ավելի քան 200 ռազմամեքենաներ, ռազմանավեր, կատերներ: Գործընթացը ղեկավարում է ԶՈւ Գլխավոր շտաբի հրամանատար, գեներալ Նիկոլայ Մարկովը: Զորավարժությունների ընթացքին անձամբ հետևում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Այսպես, ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովն ընդգծում է, որ մինչ այս Ռուսաստանը նման մասշտաբներով զորավարժություններ չի անցկացրել: «Այն փաստը, որ զորավարժություններին հետևում է անձամբ Պուտինը, խոսում է «Կովկաս 2012-ի» նշանակալիության մասին: Դրանք Ռուսաստանի համար կարևոր բնույթ են կրում: Ռուսաստանը մշակում է հավանական սպառնալիքների անդրադարձումը: ՌԴ-ն ցանկանում է հայտարարել, որ Հյուսիսային Կովկասի իրադարձությունները Կրեմլի համար անլուծելի խնդիր չէ»,-կարծում է փորձագետը:
Ըստ նրա, զորավարժությունների կապակցությամբ Արևմուտքի անհանգստությունները միանգամայն հասկանալի են: «Արևմուտքում կարծում են, որ Ռուսաստանը ցանկանում է վախեցնել Վրաստանին: Սակայն չեմ կարծում, որ Կրեմլում նախապատրաստել են պլան, որի նպատակը հարևանների հետ խնդիրներ ստեղծելն է: Ցանկացած զորավարժություններ, այսպես թե այնպես հարևանների անհանգստությունն են առաջացնում: Վրաստանի և Ադրբեջանի համար էական սպառնալիքներ չեմ տեսնում»,-եզրափակել է նա:
Սակայն միջազգային քաղաքականության հարցերով փորձագետ Ֆարհադ Մեհդիևը համոզված է, որ Ադրբեջանը պետք է եզրակացություններ անի այս զորավարժություններից: «Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումն ու ներումը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում փակուղային իրավիճակ են ստեղծել: Դա ստիպում է ավելի շատ մտածել այս հակամարտության ռազմական լուծման մասին: Հայաստանում ՀԱՊԿ միացյալ զորավարժություններն ու «Կովկաս 2012-ը» շատ բանի մասին են խոսում: Ռուսաստանը հաղորդագրություն է հղել Վրաստանին և նախազգուշացրել Ադրբեջանին անգամ չմտածել պատերազմի մասին»,-կարծում է փորձագետը:
Քաղաքագետ Ֆիկրետ Սադիհով. «Կարծում եմ, «Կովկաս 2012-ը» Վրաստանին ուղղված հաղորդագրություն է: Կրեմլը նախազգուշացնում է, որ իր տարածքները վերադարձնելու Վրաստանի ցանկությունը կարող է բախվել Ռուսաստանի ռազմական հզորությանը: Պաշտոնական Թբիլիսին պետք է հիշի, թե ով է այս երկու չճանաչված գոյացությունների հովանավորը: Որոշակի առումներով «Կովկաս 2012-ը» սեփական ուժերը ցուցադրոլու և իր ռազմավարական գաղափարները և մտադրություններն իրականացնելու փորձ է: Ռուսաստանը մտադիր չէ ձեռքից բաց թողնել տարածաշրջանում ճնշման լծակները»:
Վաֆա Գուլուզադեն համոզված է, որ Ռուսաստանը նախապատրաստվում է նոր Կովկասյան պատերազմի: «Ռուսաստանի ԶԼՄ-ները խնամքով թաքցնում են այն, ինչ կատարվում է Դաղստանում: Այտեղ ռուսական ներկայության դեմ բացահայտ պատերազմ է ընթանում: Պետք չէ մոռանալ նաև Ինգուշեթիայի և Չեչնիայի մասին: Ընդհանուր առմամբ այժմ Հյուսիսային Կովկասում շատ լարված իրավիճակ է: Ռուսաստանն արդեն չունի այն հզորությունը` ոչ տնտեսական, ոչ ռազմական, ոչ էլ քաղաքական: Մի կարծեք, որ Չեչնիայի հետ բոլոր հարցերը լուծված են, ոչ ոք համոզված չի կարող լինել, որ վաղը նրանք 180 աստիճանով չեն շրջվի»,-ընդգծել է քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանն այդպես էլ չկարողացավ 450 տարվա ընթացքում ամբողջովին հեռանալ Կովկասից: «Ոչ մի վտանգ ոչ Վրաստանի, ոչ էլ Ադրբեջանի համար չկա: Մենք լավ սպառազինություն ունենք: Ռուսաստանը չի համարձակվի պայքարել Ադրբեջանի հետ: Այժմ 90-ականները չեն, մեզ կսատարեն ՆԱՏՕ-ն և հզոր Թուրքիան: Պուտինը շատ լավ գիտի այդ մասին»,-ընդգծել է քաղաքագետը, հաղորդում է Vesti.az-ը:

18 Сентябрь 2012 - 17:21 AMT
Азербайджанские эксперты прокомментировали проходящие в России масштабные военные учения «Кавказ 2012».
Учения проходят с 17 по 23 сентября на четырех полигонах Южного военного округа, а также в акваториях Черного и Каспийского морей. В учениях задействованы порядка 8 тысяч военнослужащих, более 200 боевых машин, боевые корабли и катера.Руководит процессом начальник Генштаба Вооруженных сил, генерал армии Николай Макаров.
За ходом военных учений наблюдал и сам президент РФ Владимир Путин.
Так, азербайджанский военный эксперт Узеир Джафаров отмечает, что подобных масштабных военных учений у России доселе не было. «Тот факт, что за учениями наблюдает сам Путин, говорит о значимости «Кавказ 2012». Эти учения носят для России важный характер. Безусловно, Россия разрабатывает отражения вероятных угроз. Что хочет сказать Россия? Россия желает заявить, что события на Северном Кавказе не являются неразрешимой проблемой для Кремля», – считает эксперт.
По его словам, обеспокоенность Запада военными учениями вполне может понять. «На Западе считают, что Россия желает напугать Грузию. Однако я не думаю, что в Кремле подготовили план, целью которой является создание проблем для соседей. В принципе, любые военные учения вызывают обеспокоенность у соседа. К этим учениям готовились давно. Особых угроз для Грузии и Азербайджана я не вижу», – заключил он.
Однако эксперт по международной политике Фархад Мехдиев уверен в том, что Азербайджану следует делать выводы от этих учений. «Экстрадиция и помилование азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, тупиковая ситуация вокруг мирного урегулирования Карабахского вопроса все больше заставляет задуматься о военном решении этого конфликта. Совместные военные учения ОДКБ в Армении, а затем и российский «Кавказ 2012» говорят о многом.
Россия дала месседж Грузии и предупредила Азербайджан, мол, даже не думайте о войне», – считает эксперт.
В свою очередь политолог Фикрет Садыхов считает, что этими военными учениями Россия ставит перед собой не одну цель. «Думаю «Кавказ 2012» дает месседж Грузии. Кремль предупреждает, что желание Грузии вернуть свои территории, может столкнуться с военной мощью России. Официальный Тбилиси должен помнить о том, кто является покровителем этих двух непризнанных образований. В определенном смысле «Кавказ – 2012» – попытка продемонстрировать свои мускулы и заявить о намерении реализовать свои стратегические идеи. Россия не намерена упускать из рук рычаги давления в регионе», – отметил он.
Говоря о возможном повторении августовского сценария, Садыхов отметил, что у Грузии уже не осталось территорий, которые могли бы перейти под влияние России. «Грузию предупреждают, что лучше позабыть о возвращении своих территорий», – заключил политолог.
Бывший госсоветник по внешней политике, политолог Вафа Гулузаде уверен в том, что Россия готовится к новой Кавказской войне. «СМИ России тщательно скрывают то, что творится в Дагестане. Там идет откровенная война против русского присутствия. Не стоит забывать и о Чечне с Ингушетией. В целом сейчас на Северном Кавказе очень напряженная ситуация. Там больше тянутся к Исламу, к независимости. У России уже нет былого могущества, ни экономического, ни военного, ни политического. Не думайте, что с Чечней покончено, никто не уверен в том, что они завтра не развернутся на 180 градусов», – отметил политолог.
По словам В.Гулузаде, Россия так и не смогла полностью покорить Кавказ за 450 лет. «Никакой опасности нет ни для Грузии, ни для Азербайджана. У нас хорошее вооружение. Россия не осмелится воевать с Азербайджаном. Сейчас не 90-ые гг., нас поддержит НАТО и мощная Турция. Путин прекрасно знает об этом», – отметил политолог, передает Vesti.az.