Սույն թվականի սեպտեմբերի 17-ի լույս 18-ի գիշերը վնասվել է Փարիզում կայանալիք «TopResa' 2012» զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանն ու Արցախը ներկայացնող տաղավարը, մասնավորապես ԼՂՀ պաստառները:
Դեպքի մասին իրազեկվելուն պես, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանատան ներկայացուցիչները ՀԱՄՀ պատվիրակության հետ համատեղ դեպքի վայր են հրավիրել ցուցահանդեսի կազմակերպիչ կողմի ղեկավարությանը, և միջադեպն արձանագրվել է:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները նշել են, որ Ֆրանսիայում ադրբեջանական դեսպանատան կողմից բողոքներ են ստացվել Արցախի մասնակցության վերաբերյալ:
Հայկական կողմի պահանջով հատուկ հսկողություն է սահմանվել Հայաստանն ու Արցախը ներկայացնող տաղավարի մոտ:
Հայկական տաղավարի նախկին տեսքն ամբողջովին վերականգնված է, և Արցախի վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը հասանելի է:
Այս պահին ցուցահանդեսն ընթանում է՝ ըստ սահմանված կարգի, իսկ հայկական տաղավարը մեծ ուշադրության է արժանանում այցելուների կողմից, հաղորդում է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի Հանրային կապերի գրասենյակը:
Սույն թվականի սեպտեմբերի 18-21-ը Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչները հայկական զբոսաշրջային ընկերությունների հետ համատեղ ներկայացնում են Հայաստանը և Արցախը «TopResa' 2012» զբոսաշրջային միջազգային տարեկան ցուցահանդեսին:
Հատկանշական է, որ միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցության ողջ պատմության ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը կներկայացվեն միասնական տաղավարի ներքո:
Համատեղ մասնակցության այս նախադեպով հանդերձ, միջազգային հանրությանը ներկայացվելու է Հայաստանի և Արցախի պատմամշակութային և քրիստոնեական ժառանգությունը ցուցադրող լիովին վերափոխված նոր գովազդային նյութեր և քարտեզներ:

Ночью 18 сентября поврежден павильон туристических компаний Армении и Арцаха, которые принимают участие в ежегодной международной туристической выставке «TopResa' 2012», в частности повреждены плакаты НКР. Об этом сообщает пресс-служба Фонда национальной конкурентоспособности Армении. Мероприятие проходит 18-21 сентября в Париже.
На выставке в Париже туркомпании Армении и Арцаха представлены одним павильоном, а для участия в ней свое содействие оказало посольство Франции в РА.
Узнав о случившемся, представители посольства Армении во Франции вместе с представителями ФНКА пригласили на место события организаторов выставки и зафиксировали инцидент.
В связи с этим организаторы выставки отметили, что от посольства Азербайджана во Франции поступили жалобы относительно участия Арцаха.
По просьбе армянской стороны у совместного павильона Армении и Арцаха установлено особое наблюдение.
В сообщении ФНКА также отмечается, что прежний вид павильона полностью восстановлен и информация об Арцахе полностью доступна. «На данный момент выставка протекает в установленном режиме, а армянский павильон пользуется большим вниманием среди посетителей», – говорится в сообщении.
Организаторы выставки ожидают, что в мероприятии примут участие более 27 000 представителей туристической сферы 160 стран мира.