20 Սեպտեմբեր 2012 - 06:47 AMT
Ուկրաինայի չեմպիոնի համար հեշտ չէր Չեմպիոնների Լիգայի դեբյուտանտ «Նորշելլանդի» հետ խաղում, սակայն Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի երկու գոլերի շնորհիվ, տանտերերը կարողացան հաղթանակ տանել դանիացիների նկատմամբ: Մխիթարյանը հաշիվը բացել է առաջին խաղակեսի ավարտին, իսկ 76-րդ րոպեին վստահորեն ապահովել իր թիմին 3 միավորով:
Նախորդ հաղթանակը Դոնեցկի թիմը տոնել է 2011թ մարտի 8-ին 1/8 եզրափակչի պատասխան հանդիպումում ` 3:0 հաշվով առաջ անցնելով «Ռոմայից»:
«Շախտյորի» գլխավոր մարզիչ Միրչա Լուչեսկուն ընդգծել է, որ սա ծանր խաղ էր և բոլորը տեսան, որ ամեն ինչ այնքան էլ հեշտ չէր: «Սա Ուկրաինայի առաջնությունը չէ: Այս մակարդակում թիմերը լավ կազմակերպված են: Ես գոհ եմ իմ թիմի պաշտպանությունից, քանի որ տղաները գրեթե թույլ չեն տվել, որ մեր դարպասների մոտ վտանգավոր պահեր առաջանան: Երբ պաշտպանությունն ամուր է, միջին գծի ֆուտբոլիստները վստահություն են ձեռք բերում»,-Լուչեսկուի խոսքը փոխանցում է ՈւԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:

Чемпиону Украины пришлось нелегко в домашнем поединке против дебютанта Лиги Чемпионов “Нордшелланда”, но благодаря двум голам полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна хозяевам удалось сломить сопротивление датчан. Мхитарян открыл счет под занавес первого тайма, а на 76-й минуте гарантированно застолбил три очка за горняками.
Таким образом, “Шахтер” прервал четырехматчевую безвыигрышную домашнюю серию в Лиге чемпионов. Предыдущую победу дончане одержали 8 марта прошлого года, выиграв со счетом 3:0 у “Ромы” в ответной встрече 1/8 финала.
Главный тренер “Шахтера” Мирча Луческу отметил, что это был тяжелый матч, и все увидели, что не все так легко. “Это не чемпионат Украины. На таком уровне команды очень хорошо организованы. “Нордшелланд” строил свою игру на хорошем контроле мяча и таким образом пытался контролировать ход встречи. Я доволен нашей обороной, которая хорошо интерпретировала игровые эпизоды и практически не позволила сопернику создать у наших ворот ни одного момента. А когда уверенно себя чувствует оборона, естественно, это передается футболистам средней линии и атаки”,- слова Луческу передает официальный сайт УЕФА.