20 Սեպտեմբեր 2012 - 12:01 AMT
Ադրբեջանական բանակն անցկացնում է լայնամասշտաբ զորավարժություններ, որոնց կմասնակցի զորքերի բոլոր տեսակների անձնակազմը` ցամաքային զորքեր, ռազմաօդային ուժեր, ռազմածովային նավատորմ, հաղորդում է Ադրբեջանի ՊՆ-ն: Զորավարժություններն ընթանում են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևի հրամանատարությամբ:
ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերը հաջող կերպով ավարտեցին «Փոխգործակցություն 2012» օպերտատիվ-ռազմավարական զորավարժությունների ակտիվ փուլը մարտական հրաձգությամբ: Զորավարժություններին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ռուսաստանի, Հայաստանի և Բելառուսի պաշտպանության նախարարները Ղազախստանի գլխավոր շտաբի պետը, ինչպես նաև Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը: Պետք է նշել, որ ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ «Փոխգործակցություն 2012» զորավարժություններում առաջին անգամ կիրառվել են հայկական արտադրության «Կռունկ» անօդաչու թռչող սարքերը:
Զորավարժությունների սցենարի համաձայն, ԱԱՀՈՒ ուժերն օգնություն են ցուցաբերում Սևանիա երկրին, որի տարածքային ամբողջականությանը սպառնում են կանոնավոր ավազակախմբերը և ահաբեկչական խմբավորումները, ինչպես նաև հարևան երկրները` Զանգերիան և Բուռնաստանը:
Զորավարժություններին մասնակցել են ՀՕՊ միջոցներ և ուժեր, զրահատեխնիկա և հրետանի, ՍՈՒ-25 գրոհիչ ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր: Զորավարժությունների սցենարով նաև նախատեսված էր հակաահաբեկչական գործողությունների անցկացում, պատանդների ազատ արձակում, ԱԻՆ ուժերի կողմից պայթյունների և հրդեհների հետևանքների վերացում, ինչպես նաև տուժածներին օգնության ցուցաբերում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պահակախմբի կողմից:

20 September 2012 - 11:22 AMT
Азербайджанская армия проводит широкомасштабные военные учения. К участию в них привлечен личный состав всех родов войск – сухопутные войска, ВВС и ВМФ, сообщает Минобороны Азербадйжана. Учения проходят под командованием министра обороны Азербайджана Сафара Абиева.
Накануне в Армении завершились начавшиеся 15 сентября учения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ “Взаимодействие-2012”. На учениях присутствовали президент Армении Серж Саргсян, министры обороны России, Армении и Белоруссии, начальник генштаба Казахстана, а также командующий Армией обороны Арцаха Мовсес Акопян.
Согласно сценарию учений, силы КСОР осуществляют помощь стране Севании, территориальной целостности которой угрожают регулярные бандитские и террористические формировании, а также соседние страны – Зангерия и Бурнастан.
В учениях были задействованы силы и средства ПВО, бронетехника и артиллерия, штурмовики СУ-25, вертолеты и, впервые, армянские беспилотники “Крунк”. Сценарием учений также были предусмотрены проведения антитеррористических операций, освобождение заложников, ликвидации последствий, взрывов и пожаров силами МЧС, а также оказание гуманитарной помощи пострадавшим конвоем Международного комитета Красного креста.