Բրազիլիայում 2014 թ. կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ կներդրվի դարպասների գրավումը որոշող ավտոմատ համակարգ: Այդ մասին հայտարարել է ՖԻՖԱ նախագահ Յոզեֆ Բլատտերը, որն աշխատանքային այցով գտնվում է Մոլդովայում:
ՖԻՖԱ նախագահը նշել է, որ դա տեղի կունենա միայն, եթե համակարգը հաջող փորձարկումներ անցնի ակումբներում ԱԱ ժամանակ, որը կանցնի ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին Ճապոնիայում:
«Ցավոք, մենք չկարողացանք դա ավելի շուտ անել, Հարավային Աֆրիկայի 2010թ. աշխարհի առաջնության ժամանակ, երբ չհաշվեցին անգլիացի Ֆրենկ Լեմպարդի գոլը Գերմանիայի հավաքականին: Մրցավարները չտեսան, որ հարվածից հետո գնդակը հատեց դարպասային գիծը: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ նման իրավիճակները կրկնվեն նաև ապագայում»,-Բլատտերի խոսքն է մեջբերում «Սպորտ-Էքսպրեսը»:

На чемпионате мира 2014 года в Бразилии должна быть введена система автоматического определения взятия ворот. Об этом заявил президент ФИФА Йозеф Блаттер, находящийся с рабочим визитом в Молдавии.
Он чиновник уточнил, что это произойдет лишь в случае успешного тестирования системы на чемпионате мира среди клубов, который пройдет в декабре текущего года в Японии. По словам главы мирового футбола, там будут опробованы два пробных варианта.
“К сожалению, у нас не было возможности сделать это раньше, на чемпионате мира-2010 в Южной Африке, когда не был засчитан гол англичанина Фрэнка Лэмпарда в ворота сборной Германии. Судьи не увидели, что после его удара мяч пересек линию ворот. Мы не можем позволить, чтобы аналогичные ситуации повторялись", – передает слова Блаттера “Спорт- Экспресс”.