Մեքսիկայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան մտադիր է պայքարի մեջ մտնել ԱԱ-2026 անցկացնելու իրավունքի համար: Մեքսիկան արդեն երկու անգամ ընդունել է համաշխարհային առաջնության եզրափակիչ մրցաշարը՝ 1970 և 1986 թվականներին: Այժմ Մեքսիկան կարող է դառնալ աշխարհի առաջին երկիրը, որը երեք առաջնություն կանցկացնի:
«Մեքսիկան արդեն եղել է ընդունող կողմ և մենք կաշխատենք ստանալ ևս մեկ մրցաշար անցկացնելու իրավունք: Ֆուտբոլային ենթակառուցվածքները Մեքսիկայում շարունակում են զարգանալ, դա կարող է թույլ տալ մեզ ընդունել համաշխարհային առաջնությունը»,-հայտարարել է ֆեդերացիայի նախագահ Խուստինո Կոմպեանը:
Ըստ մայրցամաքների ռոտացիայի 2026 թվականին ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը պետք է անցնի Հյուսիսային Ամերիկայում:

21 Сентябрь 2012 - 11:34 AMT
Федерация футбола Мексики намерена включиться в борьбу за право проведения чемпионата мира в 2026 год.
Мексика уже дважды принимала финальный турнир мирового первенства – в 1970 и 1986 годах. Теперь Мексика может стать первой в мире страной, которая проведет три чемпионата мира.
"Мексика уже справилась с ролью принимающей стороны, и мы будем стремиться получить право провести еще один турнир. Футбольная инфраструктура в Мексике продолжает развиваться, и это может позволить нам принять мировое первенство", – заявил президент федерации Хустино Компеан.
Согласно ротации континентов в 2026 году ЧМ должен пройти в Северной Америке. Это повышает шансы Мексики, где ее конкурентом могут стать США и Канада. Правда, не исключено, что заявку может подать и Новая Зеландия. И выиграть ее, ведь никогда еще Океания не принимала футбольные Мундиали, передает Сегодня.